Лавров відвідає Туреччину для переговорів щодо деблокування постачання сільгосппродукції з України – Чавушоглу
Про це в інтерв'ю агентству "Анадолу", опублікованому 31 травня, повідомив глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу.
За його словами, міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу було повідомлено про візит Лаврова до Туреччини.
Чавушоглу розповів, що глава МЗС РФ приїде із військовою делегацією. Імовірно, сторони обговорять формування "безпечного коридору" технічно – прибуття й відбуття кораблів.
Чавушоглу наголосив, що Туреччина відіграє головну роль у вирішенні питання блокування постачання сільгосппродукції Чорним морем, назвавши його "найважливішим і найпріоритетнішим".
30 травня "проєкт створення "безпечного коридору" для експорту сільськогосподарської продукції з України морським шляхом" обговорили під час телефонної розмови президенти України та Туреччини Володимир Зеленський і Реджеп Ердоган.
За словами глави Української держави, у розмові з Ердоганом серед іншого він обговорив "створені агресором загрози продовольчій безпеці", а також шляхи розблокування українських портів.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба повідомляв 31 травня, що Україна спільно з Організацією Об'єднаних Націй і далі працює для деблокування торгових портів та відновлення експорту продовольства.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
19 березня головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко повідомив, що Росія замінувала в Чорному морі рекомендовані шляхи для цивільних суден від Босфору до Одеси та звинуватила в цьому Україну.
Через блокаду РФ портів у Чорному морі припинився експорт зерна з України, що загрожує голодом мільйонам людей у світі. Про це йдеться в повідомленні Держдепартаменту США, опублікованому 11 травня у Twitter. "Тоді як раніше Україна експортувала до 5 млн тонн зерна на місяць, постачання майже припинилося", – зазначили в американському зовнішньополітичному відомстві.
Світова спільнота зараз шукає шляхи відновити цей експорт.
Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення в різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс та Ліван.
Заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко заявив 25 травня, що Росія готова надати прохід для кораблів із продовольством із портів України, але врегулювання проблеми "потребує комплексного підходу, зокрема пов'язаного зі зняттям санкційних обмежень, які наклали на російський експорт і фінансові транзакції". Цю умову повторив президент РФ Володимир Путін під час розмови з прем'єр-міністром Італії Маріо Драгі 26 травня.
Великобританія та США відкинули цю ідею. В Офісі президента України зазначили, що, вимагаючи зняти санкції Заходу за розблокування портів України, влада РФ підтвердила вплив обмежень на російську економіку.