Лідери західноафриканських країн заявили про готовність ввести війська в Нігер
10 серпня в Абуджі (Нігерія) відбувся саміт лідерів західноафриканських країн, на якому розглядали ситуацію в Нігері, котра склалася після державного перевороту. Про це йдеться в підсумковому комюніке, опублікованому на сайті Економічного співтовариства західноафриканських держав (ЕКОВАС).
Учасники саміту у столиці Нігерії зазначили, що готові до будь-яких варіантів дій стосовно хунти, яка захопила владу в Нігері, включно зі збройною інтервенцією.
Лідери країн, які входять в ЕКОВАС, ухвалили рішення посилити санкції й перекрити виїзди з Нігеру для тих, хто перешкоджає поверненню до влади президента країни Мохамеда Базума. Також вони домовилися привести в режим боєготовності збройні сили країн – учасниць блоку.
Президент Нігерії Бола Тінубу за підсумками саміту заявив, що його учасники хоча й готові до застосування сили як крайнього заходу, проте сподіваються на мирне розв'язання кризи в Нігері. На думку Тінубу, у цьому питанні "ще не все втрачено", його цитує CGTN.
Коли й за яких обставин війська країн – членів ЕКОВАС можуть ввести в Нігер, у комюніке не вказано.
В ЕКОВАС входить 15 держав, розташованих у західноафриканському регіоні: Бенін, Буркіна-Фасо, Гамбія, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Кабо-Верде, Кот-д'Івуар, Ліберія, Малі, Нігер, Нігерія, Сенегал, Сьєрра-Леоне і Того. На саміті були представники 13 із них, включно з легітимним главою МЗС Нігеру Хассумі Массуду.
Контекст:
У Нігері 26 липня відбулася спроба державного перевороту, співробітники президентської гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума. Невдоволені члени елітної президентської гвардії перекрили доступ до резиденції й офісів президента у столиці Ніамеї, а після зриву переговорів "відмовилися звільнити президента".
27 липня військові в ефірі національного телебачення Нігеру оголосили про державний переворот.
Від моменту здобуття незалежності колишньою французькою колонією 1960 року це вже п'ятий держпереворот у країні. Перший стався у квітні 1974 року проти президента Амані Діорі, а попередній – у лютому 2010 року, коли було повалено президента Мамаду Танджу. Також були численні спроби путчів.
Базум перебуває при владі з квітня 2021 року. Як зазначила "BBC News Україна", це перший демократично обраний президент країни. Телерадіокомпанія назвала його "великим союзником України в Африці". На сьогодні лише чотири держави Африки приєдналися до Кримської платформи, метою якої є повернення Криму під контроль України, і Нігер був однією з них.
Переворот у Нігері засудили США та Європейський союз. МЗС України теж "рішуче засудило" події в Нігері. "Категорично відкидаємо будь-які спроби насильницької, нелегітимної зміни конституційного ладу", – ідеться в заяві українського міністерства.