Литва першою в Євросоюзі оголосила про повну відмову від російського газу
"Прагнучи повної енергетичної незалежності від російського газу, у відповідь на енергетичний шантаж Росії у Європі та війну в Україні, Литва повністю відмовилася від російського газу: із початку цього місяця литовська газотранспортна система працює без імпорту російського газу", – ідеться в повідомленні.
Міністр енергетики Дайнюс Крейвіс заявив, що це – поворотний момент в історії енергетичної незалежності Литви.
"Ми перша країна ЄС серед тих, кому постачав "Газпром", яка досягла незалежності від постачання російського газу, і це результат багаторічної послідовної енергетичної політики та своєчасних інфраструктурних рішень", – сказав він.
У відомстві зазначили, що всі газові потреби у Литві задовольняють завдяки Клайпедському терміналу скрапленого природного газу. За потреби газ також можна буде постачати до Литви через газове з'єднання з Латвією та Польщею.
"Починаючи із цього місяця, у Литві більше не буде російського газу. Багато років тому моя країна ухвалила рішення, які сьогодні дають нам змогу без болю розірвати енергетичні зв'язки з агресором. Якщо ми змогли, решта Європи теж зможе", – прокоментував у Twitter президент Литви Гітанас Науседа.
Наразі газ транзитом через Литву і далі транспортують для потреб Калінінграда. Але російський "Газпром" повідомив оператору газотранспортної системи Литви Amber Grid, що більше не має наміру імпортувати газ із Росії через литовсько-білоруське з'єднання, додали в міністерстві енергетики Литви.
Контекст:
Після вторгнення російських військ в Україну 24 лютого Захід ввів кілька санкційних пакетів проти Росії. Вони, зокрема, стосуються великих російських банків, деяких наближених до президента РФ Володимира Путіна чиновників, бізнесменів і їхніх дітей.
Після того як Росія відмовилася припинити агресію проти України, ЄС, США, Великобританія та Канада вирішили занести в санкційний список самого Путіна, а частину російських банків від’єднали від SWIFT. Окрім того, США та ЄС ввели санкції проти Центробанку Росії, заморозивши його закордонні активи.
США також ввели ембарго на імпорт російських енергоресурсів – нафти й газу – і вирішили позбавити Росію статусу найбільшого сприяння (торговельних привілеїв), що дасть змогу підвищити мита та ввести інші обмеження.
Про відмову від російських нафти і газу заявила й Австралія, це рішення набуде чинності з 25 квітня.
У Євросоюзі обговорюють введення ембарго на російські нафту та газ, але деякі країни категорично проти цього.