Литва відновила залізничний транзит товарів до Калінінградської області РФ
Наголошують, що такі зміни передбачають правила, опубліковані Єврокомісією.
"Згідно з відповідним регламентом Ради Євросоюзу та керівництвом ЄК, а також тлумаченнями компетентних органів, відповідно до умов посилення контролю транзитних товарів, передбачених у керівництві ЄК, LTG Cargo відновить такі перевезення відсьогодні, тобто із 22 липня. Їх здійснюватимуть із дотриманням умов посилення контролю транзитних товарів, передбачених у керівництві ЄК", – ідеться у повідомленні компанії.
Портал зазначив, що транзит підсанкційних товарів буде дозволено лише в тому разі, якщо вони необхідні, їх не вважають незвичним потоком чи моделлю торгівлі і вони не оминають обмежень.
Також обсяг вантажоперевезень має відповідати середньому обсягу перевезень вантажів залізницею за три роки – із 2019-го до кінця 2021 року. Середні значення буде розраховано для кожного коду товару окремо, і якщо їхній обсяг сягне середньорічних значень, заявки на подальший транзит відхилятимуть.
Водночас перевезення предметів розкоші транзитом не буде відновлено до окремого роз'яснення.
Товарів, які раніше перевозили вантажними автомобілями, не враховуватимуть під час розрахунку середнього показника перевезень.
Згідно із заявами Єврокомісії, дозволено транзит товарів лише залізничними коліями.
Контекст:
Після вторгнення російських військ в Україну 24 лютого Захід вів кілька пакетів санкцій проти Росії.
Із 18 червня "Литовська залізниця" припинила пропуск транзиту з Калінінградської області та в область з інших регіонів Росії товарів, які підпадають під європейські санкції. Зрештою під обмеження потрапила майже половина вантажів, які перевозять до Калінінградської області, зокрема будматеріали.
Спікер президента РФ Дмитро Пєсков назвав рішення Литви незаконним. У МЗС РФ тимчасовій повіреній у справах Литви Віргінії Умбрасене, за даними "РИА Новости", заявили, "що, якщо найближчим часом вантажний транзит до Калінінградської області не буде відновлено в повному обсязі, Росія залишає за собою право на дії щодо захисту своїх національних інтересів". Член Ради Федерації Андрій Клішас заявив, що те, що відбувається, "може стати підставою для дуже жорстких і абсолютно законних дій".
Заборона на транзит до Калінінграда через Литву в межах санкцій ЄС проти Росії діє суто на підсанкційні товари всупереч заявам РФ про "блокаду" регіону, заявляв міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
22 червня Литва заборонила транзит деяких товарів до Калінінградської області Росії не тільки залізницею, а й автомобільними дорогами.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив 26 червня, що Литва зберігатиме контроль над транзитом товарів через свою територію. "Про жодні "коридори" не може бути й мови, як і про якісь думки про поступки Росії у відповідь на погрози Кремля", – зазначив він.
10 липня набули чинності нові обмеження на транзит російських товарів до Калінінграда.
13 липня Єврокомісія опублікувала оновлене роз'яснення санкцій ЄС щодо застосування обмежувальних заходів до російських товарів, які переміщують транзитом через територію Євросоюзу. Зокрема, Єврокомісія дозволила транзит підсанкційних товарів залізницею (окрім військових товарів і товарів подвійного призначення) до Калінінградської області (РФ) та з неї через територію ЄС. Нові правила також передбачають, що країни Євросоюзу мають здійснювати моніторинг "товарообігу" між материковою Росією та Калінінградською областю. Він не має перевищувати середній показник за останні три роки.