Лукашенко дозволив силовикам використовувати бойову техніку проти протестувальників

Підписаний Лукашенком закон уточнює умови й межі застосування фізичної сили силовиками
Фото: EPA

Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, підписав закон, який розширює права силовиків і звільняє їх від відповідальності за шкоду, завдану під час використання бойової техніки "для придушення масових заворушень". Про це повідомляє білоруське держагентство БЕЛТА.

Документ вносить зміни до законів, що регулюють діяльність органів внутрішніх справ і низки інших правоохоронних органів і воєнізованих організацій.

Зокрема, конкретизують підстави для проведення особистого огляду громадян, огляду речей, які вони мають із собою, транспортних засобів. Наприклад, стає можливим проведення такого огляду в разі затримання.

Новий закон уточнює умови й межі застосування фізичної сили, спецзасобів, зброї, бойової та спеціальної техніки.

Передбачено, що співробітники правоохоронних органів не відповідають за шкоду, завдану в результаті їх застосування, якщо "таке застосування здійснювалося відповідно до вимог законодавчих актів, що регулюють діяльність цих органів".

Окрім того, білоруським органам внутрішніх справ надають право застосовувати бойову і спеціальну техніку для "припинення масових заворушень".

Співробітників органів внутрішніх справ уповноважили забороняти громадянам вести звуко- і відеозапис, кіно- і фотозйомку того, що відбувається навколо.

Контекст:

9 серпня 2020 року в Білорусі провели вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали до 100 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.