Лукашенко: Ми додали Тимановську до складу олімпійської команди, навіть знаючи її бечебешне минуле. МОК рекомендував
Олександр Лукашенко, котрий вважає себе президентом Білорусі, під час великої пресконференції 9 серпня, яку в YouTube транслював РБК, заявив, що білоруська легкоатлетка Христина Тимановська змогла вирушити на Олімпійські ігри в Токіо попри те, що підтримує білоруську опозицію.
"[У неї] 36-те місце у своїй дисципліні. 36-те! Ось більше не треба ні про що говорити... І навіть знаючи її бечебешне минуле, ми додали її до складу олімпійської команди. Знали її результат. А знаєте, чому додали? МОК накотив і рекомендував нашим. І ми сімох таких на їхню вимогу занесли – таких, яких взагалі не видно там було, їх не можна було додавати. І вони ще на мене накочують?!" – сказав Лукашенко.
За його словами, у грудні 2020 року Тимановській призначили президентську стипендію в розмірі 3000 білоруських рублів (приблизно 32 тис. грн).
На думку Лукашенка, рішення спортсменки не були самостійними.
"Вона б сама цього не зробила, якби нею не керували. Вона з Японії, з Токіо, зв'язалася зі своїми дружками в Польщі, і їй сказали дослівно: "Приїдеш в аеропорт, біжи до японського поліцейського і кричи, що ті двоє, які підвозили в аеропорт, – це співробітники КДБ". Хоча жодної людини зі спецслужб в Японії не було. Ми не практикуємо цього", – стверджує Лукашенко.
Контекст:
Тимановська 1 серпня розповідала, що білоруські спортивні функціонери вирішили без її відома виставити її на Олімпіаді на 400-метрівці, хоча вона бігає дистанції по 200 м. Це сталося тому, що білоруський НОК "накосячив" і у спортсменок, які мали вперше брати участь в Олімпіаді, не було достатньої кількості допінг-проб, пояснила Тимановська.
Коли ситуація стала публічною, спортсменку спробували посадити на літак до Мінська, за її словами – примусово. Тимановська летіти відмовилася, оскільки побоюється, що в Білорусі її посадять до в'язниці. Водночас, за словами легкоатлетки, у її історії політики немає.
Тимановська звернулася в Міжнародний олімпійський комітет і в поліцію. Чехія і Польща запропонували їй захист і допомогу.
Чоловік Тимановської Арсеній Зданевич спочатку поїхав із Білорусі до Києва, а потім отримав польську гуманітарну візу. Сама Тимановська попросила притулку в Польщі, їй видали гуманітарну візу. 4 серпня вона вилетіла з Токіо і транзитом через Відень прибула до Варшави. Наступного дня Зданевич автомобілем поїхав до Польщі.
Тимановська продовжить кар'єру в Польщі.
Після інциденту з Тимановською Білорусь покинув тренер білоруської гандбольної команди "Витязь", активіст Вільного об'єднання спортсменів Білорусі (SOS BY) Костянтин Яковлєв, а білоруська спортсменка Яна Максимова, яка виступає в багатоборстві, заявила, що не повертатиметься до Білорусі з Німеччини.