Лукашенко назвав Вільнюс і Білосток землями Білорусі
"Ми навіть не нагадуємо сьогодні їм [Польщі та Литві] про те, що Білосток і Белосточчина – це білоруські землі, що Вільно – це теж білоруське місто, і землі навколо [теж]. Ми ж про це не говоримо", – сказав Лукашенко.
За його словами, Білорусь ніколи не претендувала на чужі території.
"Сусідів нам дано від бога, як і будь-якій державі. У відносинах із усіма ми прагнемо до миру та дружби. Ми ніколи не зазіхали на чужий коровай або клаптик землі. Нам свого вистачає", – зазначив Лукашенко.
Перша письмова згадка про Вільнюс є в посланнях великого князя литовського Гедиміна у XIV столітті, в них Вільнюс називають столицею великого князя. Білосток уперше згадують 1437 року, тривалий час місто було у володінні впливових польських магнатів.
Контекст:
Цього року країни Балтії та Польща зіткнулися з проблемою нелегальної міграції з Білорусі.
У Литві вважають, що Лукашенко навмисно послабив контроль над кордоном зі свого боку. У міноборони Литви заявляли, що Білорусь інструктує нелегалів на кордоні.
13 липня литовський Сейм офіційно визнав наплив мігрантів із Білорусі гібридною агресією. Окрім Литви, надзвичайну ситуацію на кордоні з Білоруссю оголосили в Латвії та Польщі.
Через наплив мігрантів на кордоні з Білоруссю побудувати паркан вирішили уряди Литви, Латвії та Польщі.
Президенти Литви, Латвії, Естонії та Польщі Гітанас Науседа, Егілс Левітс, Керсті Кальюлайд і Анджей Дуда під час зустрічі в Києві 23 серпня випустили спільну декларацію. У заяві міграційну кризу на кордоні з Білоруссю вони назвали "політично керованою гібридною операцією, котру здійснює режим Лукашенка", в якій "експлуатують беззахисних громадян третіх країн". Її мета – "відвернути увагу від дедалі частіших порушень прав людини і громадянина з боку режиму".