Лукашенко розпочав у Білорусі перевірку боєготовності армії
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко ініціював перевірку боєготовності білоруських збройних сил, яку розпочали 3 квітня. Про це поінформувала в Telegram пресслужба міністерства оборони Білорусі.
"Сьогодні за дорученням [самопроголошеного] глави держави розпочато перевірку бойової готовності збройних сил Республіки Білорусь", – ідеться в повідомленні.
Стверджують, що ці заходи нібито "мають комплексний характер і дають можливість визначити готовність командирів управляти підлеглими військовими частинами й підрозділами під час їх приведення до вищої міри бойової готовності".
Також перевіркою хочуть визначити готовність військових частин "виконувати завдання з призначення у встановлені строки".
Міноборони Білорусі додає, що під час перевірки заплановано пересування військової техніки.
Зокрема, імовірне тимчасове обмеження руху цивільного транспорту дорогами загального користування і ділянками місцевості.
Керує перевіркою боєготовності білоруської армії Радбез РБ. У міноборони республіки не вказали дати закінчення перевірки.
Контекст:
Російські війська 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдавання по Україні ракетних та авіаударів.
Лукашенко визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває і нікуди не скеровує своїх військових". У РНБО України вважають, що президент РФ Володимир Путін схиляє Лукашенка до прямої участі у воєнних діях.
16 лютого 2023 року Лукашенко заявив, що "готовий разом із росіянами воювати з території Білорусі лише в одному поки що випадку": якщо з України "хоч один солдат прийде на територію Білорусі". Водночас він наголосив, що білоруси не хочуть війни.
24 січня Лукашенко заявив, що Україна нібито пропонувала Білорусі укласти "пакт про ненапад", пізніше він повторив це. Президент України Володимир Зеленський 10 березня наголосив, що Україна "не збиралася і не збирається нападати на Білорусь", але з огляду на те, що в російських військ у цій державі "військовий шенген", усім українським військовим "поставлено завдання готуватися до будь-яких викликів".
31 березня Лукашенко заявив, що Росії та Україні треба оголосити повне перемир'я "без жодних додаткових умов" і розпочати переговори.
1 квітня Генштаб ЗСУ заявив, що керівництво Білорусі й далі підтримує російську агресію проти України. Зокрема, на території Білорусі навчають територіальні підрозділи російської армії.