Марсохід Curiosity зняв незвичні хмари на Марсі

Хмари – рідкість для тонкої і сухої атмосфери Марса
Фото: nasa.gov

Марсохід Curiosity зафіксував рідкісне явище – шар світлових хмар в атмосфері Червоної планети. Про це 28 травня повідомили в NASA.

Як пояснили в NASA, похмурі дні – рідкість для тонкої і сухої атмосфери Марса. Хмари зазвичай фіксують на екваторі планети в найхолоднішу пору року, коли Марс найвіддаленіший від Сонця. Але один повний марсіанський рік тому – два земні роки – вчені помітили хмари, що формуються над марсоходом Curiosity раніше, ніж очікували.

Цьогоріч учені почали документувати ці "ранні" хмари з моменту їх першої появи наприкінці січня. Зрештою одержали зображення тонких хмар, заповнених кристалами льоду, які розсіювали світло від призахідного Сонця. Деякі з них переливалися кольором. Такі зображення допомагають ученим зрозуміти, як формуються хмари на Марсі.

Фото: nasa.gov

Команда Curiosity вже зробила одне нове відкриття: "ранні" хмари розташовані на більшій висоті, ніж зазвичай. Більшість марсіанських хмар літає на висоті не більше ніж 60 км і складається з водяного льоду. Але хмари, які зобразив Curiosity, розміщені на більшій висоті, де дуже холодно. Із цього вчені зробили висновок, що вони складаються із замороженого вуглекислого газу або сухого льоду.

Фото: nasa.gov

Дрібні хвилясті структури цих хмар легше побачити за допомогою зображень із чорно-білих навігаційних камер Curiosity. Однак камери Mast Camera або Mastcam марсохода показали і кольорові зображення. На них крижані кристали хмар відображають світло, що згасає, і світяться на тлі  затемнення неба.

Ці сутінкові хмари, також відомі як "сріблясті", стають яскравішими, коли їх заповнюють кристали, а потім темніють, коли положення Сонця в небі опускається нижче за їхню висоту.

Фото: nasa.gov

Також на Марсі можна спостерігати перламутрові хмари. Такий колір вони мають через те, що всі частинки хмари майже однакові за розміром. 

Фото: nasa.gov

Контекст:

Місія Curiosity на Марсі почалася 2012 року. На його борту встановлено наукові інструменти, які дають змогу проводити детальні геологічні та геохімічні дослідження.

У вересні 2018 року в NASA повідомили, що ровер зупинив роботу наукових інструментів через проблеми з передаванням даних, які зберігаються в його пам'яті, але вже в листопаді роботи відновили.