Мати Саакашвілі: Чи відчуває Путін радість від того, що Михайло у в'язниці? Безперечно G

Аласанія зазначила, що Путін був незадоволений тим, що Грузії вдалося зберегти свою державність
Фото: ЕРА

Президент РФ Володимир Путін відчуває радість від того, що його опонент, колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі перебуває у в'язниці. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловила мати Саакашвілі, історикиня Гіулі Аласанія.

"Безперечно. Це як, знаєте, у 2008 році, коли закінчилася ця п'ятиденна війна... Це мало важкі наслідки, звісно, але ось тоді він [Путін] був дуже злий, що все-таки вдалося зберегти грузинську державність тоді, попри все. І він тоді сказав, що, загалом, він йому [Саакашвілі] покаже: "Нічого, нічого. Ми йому покажемо", – зазначила Аласанія.

Мати Саакашвілі: Мого сина просто вирішили вбити. Йому ухвалили смертний вирок. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Російсько-грузинська війна почалася 8 серпня 2008 року. Бойові дії тривали до 12 серпня включно. 26 серпня 2008 року Росія визнала Південну Осетію й Абхазію як незалежні держави, Грузія вважає їх окупованими територіями.

Після війни Грузія розірвала з РФ дипломатичні відносини. Із грудня 2012 року представники Москви й Тбілісі проводять лімітовані двосторонні переговори у Празі. Грузинська влада заявляє, що відновлення відносин із Росією неможливе, поки та не звільнить окупованих територій.

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Невдовзі після того, як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні, у нього є українське громадянство.

У Грузії проти нього порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою й переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення у Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично мотивованими.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону.

За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі. Адвокат Шалва Хачапурідзе повідомив, що за час ув'язнення у політика діагностували деменцію й туберкульоз, є підозри ще на десятки захворювань. Саакашвілі стверджує, що під час арешту його отруїли. В організмі політика виявили сліди вісмуту, барію, ртуті й миш'яку.

1 грудня оприлюднили результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політик потребує лікування в багатопрофільній клініці в ЄС або США.

Українська влада, зокрема президент України Володимир Зеленський, неодноразово закликала Грузію дозволити Саакашвілі лікуватися за кордоном. Українське МЗС, наприклад, пропонувало передати експрезидента Грузії Україні. Польща теж висловлювала готовність прийняти його на лікування.