Медведєв заявив, що Зеленський не виконуватиме Мінських угод через "страх" не бути переобраним на другий строк
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв 21 лютого на засіданні Радбезу підтримав визнання "незалежними республіками" незаконних збройних формувань "ЛНР" та "ДНР". Трансляцію засідання вело РБК.
"Якщо говорити про ситуацію, яка склалася навколо "ДНР" та "ЛНР", то цілком очевидно, у всякому разі, на мою думку, що... ці території в принципі Україні не потрібні. У всякому разі це розмінна карта у торгівлі за статус України. Жителі цих територій жодної допомоги та підтримки від української влади вже багато років не отримують, навпаки, зазнають масових репресій, які полягають в обстрілах, позбавленні елементарних благ, позбавленні елементарних прав людини", – заявив він.
Медведєв додав, що президент України Володимир Зеленський нібито не хоче виконувати Мінських угод у зв’язку з тим, що побоюється свого непереобрання на наступний президентський строк.
"Можна зробити висновок, що Комплексу заходів, які зафіксовано в Мінських угодах, не виконуватимуть... Навіть за наявності тиску з боку іноземних держав на кшталт Франції, Німеччини... чинному президентові таке виконання не потрібне, оскільки воно перешкоджатиме його переобранню на посаду президента, а він цього хоче найбільше у світі", – підсумував він.
Контекст:
Держдума Росії 15 лютого ухвалила звернення до президента РФ Володимира Путіна про визнання незаконних формувань "ЛНР" та "ДНР" як "незалежних республік".
Верховна Рада звернулася до міжнародних організацій та парламентів інших країн із закликом не визнавати будь-які спроби Росії легалізувати незалежність незаконних утворень та рішуче засудити дії РФ, спрямовані на погіршення ситуації з безпекою.
Визнання Держдумою РФ окупаційних структур у будь-якому форматі означає відмову Росії від Мінських угод, вважають в Офісі президента України. У МЗС України заявили, що визнання "ЛДНР" матиме руйнівні наслідки для міжнародного правопорядку. У відомстві зазначили, що у разі ухвалення це рішення не матиме жодних правових наслідків.
Путін, коментуючи звернення Держдуми, заявив: "Я виходитиму з того, що ми маємо зробити все для вирішення проблеми Донбасу, але зробити це все, насамперед виходячи з не до кінця реалізованих можливостей щодо виконання Мінських угод".
Звернення Держдуми засудили в Євросоюзі, НАТО та посольстві США у Києві. Українська сторона у зв'язку зі зверненням Держдуми до Путіна ініціювала позачергові консультації тристоронньої контактної групи.
17 лютого 2022 року на Донбасі різко загострилася ситуація. За інформацією штабу операції Об'єднаних сил, було обстріляно 30 населених пунктів на підконтрольних Україні територіях, до того ж під удар потрапили дитячий садок та кілька шкіл, де в цей час перебували діти. Постраждали двоє військових та п'ятеро цивільних.
18 лютого обстріли на Донбасі продовжилися, протягом доби бойовики 66 разів порушили режим тиші. 19 лютого на Донбасі бойовики здійснили 136 обстрілів, 20-го – 80.
На тлі цього бойовики "ЛНР" та "ДНР" оголосили про евакуацію населення ОРЛО та ОРДО до Росії. Пізніше з'ясували, що ватажки терористичних угруповань записали свої "термінові" звернення про евакуацію жителів ОРДЛО, опубліковані 18 лютого, за дві доби до цього.
Журналісти звернули увагу, що у 2008 році за кілька днів до вторгнення у Грузію Росія евакуювала населення Південної Осетії так само, як це відбувається на Донбасі у 2022 році.
Українська омбудсменка Людмила Денісова 18 лютого заявила, що окупанти вивозять з ОРДЛО людей похилого віку та дітей "фактично силоміць". 20 лютого вона повідомила, що евакуйованих людей позбавлено права на гідні умови життя. Жінки з дітьми та люди похилого віку майже дві доби перебувають без їжі та сну в неопалюваних автобусах, а місця тимчасового розміщення, де їх планували поселити, закриті, розповіла вона. 20 лютого міністр оборони України Олексій Резніков, посилаючись на дані розвідки, повідомив, що "евакуйовані" самостійно повертаються додому.
21 лютого стало відомо, що лідери бойовиків "ДНР" та "ЛНР" Денис Пушилін і Леонід Пасічник звернулися до Путіна із проханням визнати "ЛДНР" "республіками".