Меркель заявила, що її політика стосовно Росії "не спрацювала, але була правильною"

Колишня канцлерка закликала РФ і Україну до переговорів
Фото: ЕРА
Колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель вважає, що підписані 2019 року Мінські угоди були правильними. Вона заявила про це в опублікованому 29 квітня інтерв'ю Die Zeit.

На думку політикині, її зусилля щодо мирного врегулювання вторгнення Росії на український Донбас у 2014 році були реальним інструментом, здатним урегулювати конфлікт і не допустити повномасштабної війни.

Колишня глава уряду ФРН розповіла, що "намагалася запобігти цій ситуації" за допомогою того, що було в її розпорядженні. А той факт, що це не спрацювало, "не є доказом того, що ця спроба була неправильною".

Ексканцлерка висловила жаль, наголосивши, що було досить багато тих, "хто не був у цьому зацікавлений".

Вона відмовилася прогнозувати, чим закінчиться війна в Україні, але закликала сторони рухатися в бік сценарію, за якого будуть можливі мирні переговори.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Переговори щодо врегулювання конфлікту відбувалися в межах тристоронньої контактної групи, також відомої як Мінська група (Україна – ОБСЄ – Росія), та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не відбулося.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Меркель активно критикують за позицію щодо Москви та політику щодо війни на Донбасі. Наприклад, голова оборонного комітету Бундестагу ФРН Марі-Агнес Штрак-Ціммерман заявила, що у 2008 році в НАТО було багато прихильників якнайшвидшого прийняття України, проте Німеччина і Франція були проти через позицію Росії.

Критикував Меркель і президент України Володимир Зеленський. Він запрошував її та колишнього президента Франції Ніколя Саркозі відвідати Бучу Київської області й побачити, "до чого за 14 років призвела політика поступок Росії".

Сама вона у грудні 2022 року сказала, що Мінські угоди були спробою "дати час" Україні, оскільки РФ могла захопити країну ще у 2015 році.