Блінкен про зустріч Байдена з главою Кремля: Ми добре знаємо, які труднощі виникають під час взаємодії з Путіним

Блінкен: Ми б вважали за краще мати передбачуваніші відносини з Росією, але це залежить від пана Путіна
Фото: ЕРА

Президент США Джо Байден вважає, що в процесі комунікації з президентом РФ Володимиром Путіним важливо бути "чітким і прямим".

Про це держсекретар США Ентоні Блінкен заявив в інтерв'ю Financial Times, що вийшло 4 травня. Розшифрування бесіди наводить сайт Держдепу.

Журналістка запитала, чи говорив Байден із канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, "яка дуже намагалася налагодити відносини з президентом Путіним, але виявила, що він постійно їй бреше". Блінкен відповів, що Байден говорив і з Меркель, і з експрезидентом США Бараком Обамою, зокрема коли почалася російська агресія проти України.

"Тому ми добре знаємо, які труднощі виникають під час взаємодії з президентом Путіним", – пояснив він.

Держсекретар США нагадав, що Байден кілька разів говорив із Путіним телефоном і ще до обрання президентом попереджав про відповідь США на можливі "відчайдушні дії" РФ.

"Ми б вважали за краще мати передбачуваніші відносини з Росією, але це залежить від пана Путіна. І якщо Росія й далі робитиме нерозумні й агресивні дії, вона може бути впевнена, що ми відповімо знову. Я думаю, що це також корисно для двох президентів – мати можливість говорити просто віч-на-віч", – сказав Блінкен.

Він зазначив, що є сфери, де співпраця відповідає інтересам обох країн, і як приклад такої взаємодії навів продовження Договору про скорочення ядерного озброєння між РФ і США.

Контекст:

Байден обійняв посаду президента США 20 січня.

Його перша телефонна розмова з главою Кремля відбулася 26 січня. Байден у розмові з Путіним підтвердив "рішучу підтримку" Вашингтоном суверенітету України. Путін зазначив, що нормалізація відносин між РФ і США "відповідала б інтересам обох країн і всієї міжнародної спільноти".

У березні в російсько-американських відносинах розгорілася криза після інтерв'ю Байдена, опублікованого 17 березня, у якому він назвав Путіна вбивцею і заявив, що той заплатить за втручання в американські вибори. За даними американської розвідки, Росія проводила кампанію з дискредитації Байдена під час виборів 2020 рок, її особисто санкціонував Путін.

У день публікації інтерв'ю Байдена МЗС Росії викликало свого посла у США для консультацій до Москви. У МЗС РФ пояснили, що консультації з послом потрібні для того, щоб проаналізувати, "що робити й куди рухатися" в контексті відносин між Росією і США.

18 березня Путін відповів на слова Байдена. Він побажав американському колезі здоров'я і додав: "Хто як обзивається, той сам так називається". Путін також запропонував Байдену 19-го або 22 березня поговорити у "прямому ефірі" про двосторонні відносини Росії і США та про стратегічну стабільність.

У Білому домі у відповідь заявили, що Байден у січні вже провів телефонні переговори з президентом РФ і "є інші світові лідери, з якими він ще не взаємодіяв". Прессекретарка Байдена Джен Псакі зазначила, що глава Білого дому найближчими днями "буде дуже зайнятий".

Друга розмова двох президентів відбулася 13 квітня на тлі ескалації ситуації на сході України.

Байден підкреслив "незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України", висловив занепокоєння нарощуванням військової присутності Росії на кордоні з Україною й в окупованому Криму, а також запропонував Путіну провести у третій країні зустріч на найвищому рівні "для обговорення всього спектра питань, що стоять перед Сполученими Штатами й Росією".

Місце і точний час проведення переговорів між Байденом і Путіним невідомі. Байден говорив, що запропонував главі Кремля особисто зустрітися цього літа в Європі. Про готовність прийняти можливий саміт заявили Фінляндія, Австрія та Ісландія.

Байден у червні приїде до Великобританії й Бельгії, а також відвідає саміт країн "Великої сімки" (G7) і саміт НАТО. Він сподівається, що під час цієї поїздки зможе зустрітися з Путіним.