Міжнародна організація цивільної авіації проведе розслідування інциденту з літаком Ryanair
"Рада ICAO висловила серйозну стурбованість щодо очевидно вимушеного відхилення від маршруту рейсу Ryanair FR4978 23 травня... Рада організації вирішила провести розслідування цієї події з метою встановлення фактів", – ідеться в заяві.
Під час розслідування організація хоче встановити факти події і з'ясувати, чи було порушено будь-якою державою – членом ICAO міжнародне авіаційне право, зокрема Конвенцію про міжнародну цивільну авіацію (Чиказька конвенція).
Рада також закликала всі держави – члени ICAO та інші зацікавлені сторони співпрацювати в цьому розслідуванні.
Міністр транспорту Ірландії Імон Раян повідомив, що проміжний звіт буде готовий до 25 червня, пише Reuters.
До ICAO входить 193 держави, у її керівний орган – представники 36 країн. За даними джерел Reuters, Росія і Китай відмовилися підтримати розслідування. Зокрема, Росія звинуватила Захід у лицемірстві і нагадала про інцидент 2013 року з приземленням літака, на якому нібито перебував колишній співробітник ЦРУ Едвард Сноуден, у Відні.
Контекст:
Європейська рада 24 травня закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн. Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі та вирішили заборонити білоруським авіакомпаніям користуватися європейським повітряним простором.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення". "Белавиа" скасувала всі рейси в Україну до кінця серпня і пообіцяла повернути гроші за квитки.
Країни ввели обмеження на авіасполучення з Білоруссю після того, як винищувач білоруських ВПС 23 травня за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення в Мінську стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали опозиційного журналіста, співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину Софію Сапегу.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.