Туреччина змусила союзників по НАТО пом'якшити реакцію на вимушене приземлення літака в Білорусі – Reuters
НАТО 26 травня випустило заяву, у якій закликало випустити білоруського опозиційного блогера і журналіста Романа Протасевича і його дівчину Софію Сапегу, які летіли на борту літака Ryanair і їх затримали в Мінську.
Також Альянс підтримав заклики до термінового незалежного розслідування, зокрема з боку Міжнародної організації цивільної авіації.
Однак у заяві не було згадок про покарання білоруської влади, також вона була менш різкою, ніж реакція генсекретаря НАТО Єнса Столтенберга, зауважує агентство.
За даними дипломатів, Туреччина наполягла на виключенні з тексту заяви будь-яких згадок про санкції та закликів про звільнення політичних в'язнів. Також нібито на вимогу Туреччини видалили формулювання про можливість припинення співпраці НАТО з Білоруссю.
Ще один дипломат розповів агентству, що мета протидії Анкари – використовувати формулювання, які відрізняються від фраз, використаних у заяві ЄС, де йдеться про санкції.
Мотивація Туреччини незрозуміла, зауважили дипломати.
Співрозмовники Reuters припускають, що Туреччина в такий спосіб намагається зберегти зв'язки з Росією – найближчим союзником Білорусі, а також хоче підтримувати економічні відносини з Білоруссю – турецька Turkish Airlines щодня виконує рейси до Мінська. Також, як пише агентство, Туреччина могла побоюватися втратити ще один туристичний сезон і очікує припливу російських туристів.
Позиція Анкари, за інформацією дипломатів, які розмовляли з Reuters, засмутила низку союзників, особливо Польщу, Латвію і Литву, які наполягали на жорсткіших формулюваннях.
Контекст:
23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, що вважає себе президентом Білорусі, було піднято "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича і його дівчину Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.
Переслідування Протасевича пов'язане з опозиційним Telegram-каналом NEXTA. Паблік здобув широку популярність улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента Білорусі.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".