Міжнародна організація цивільної авіації вирішила продовжити розслідування приземлення літака Ryanair у Мінську
Відомство повідомило, що рада ICAO на засіданні 28 червня розглянула проміжний звіт про розслідування і дійшла висновку, що "буде потрібно більше часу, оскільки необхідно зібрати додаткову інформацію від держав і організацій, причетних до інциденту".
В заяві, зокрема, зазначається, що "Білорусь надала слідству багато інформації російською мовою" і її потрібно перекласти.
"Часу було мало, а інформації було багато. Такі дослідження зазвичай вимагають часу. Тому не дивно, що для досягнення якості та об'єктивності термін розслідування було продовжено", – сказав глава литовського міністерства.
До ICAO із проханням провести розслідування інциденту з літаком Ryanair зверталася Литва.
Контекст:
Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив екстрене приземлення в Мінську нібито через повідомлення про замінування (згодом вибухових речовин на борту не знайшли). У МЗС України 28 травня повідомляли, що в Україну і країни-партнери не надходило повідомлень про замінування літака. Літак за наказом Олександра Лукашенка, що перебуває при владі, супроводжував білоруський винищувач.
У збройних силах Білорусі продовжують стверджувати, що перехоплення літака Ryanair і його примусового приземлення нібито не було, а командир повітряного судна нібито отримав не наказ приземлятися в Мінську, а тільки рекомендації.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу і Протасевича визнали політв'язнями.
Увечері 24 травня з'явилося відео із Протасевичем, у якому він говорить, що наразі в СІЗО в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України із 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а із 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.
У зв'язку з інцидентом низка країн ввела санкції щодо Білорусі.