ЄС затвердив санкції проти Білорусі за приземлення літака Ryanair – журналіст

Літак із Протасевичем посадили 23 травня в Мінську
Фото: EPA

Посли країн Європейського союзу ухвалили рішення про введення санкцій проти осіб та організацій, причетних до примусового приземлення літака Ryanair у Мінську. Про це написав у Twitter редактор Radio Free Europe/Radio Liberty Рікард Йозвяк.

"Посли ЄС щойно затвердили заборону на отримання віз і заморожування активів для 78 осіб та семи організацій, відповідальних за репресії в Білорусі і примусове приземлення літака Ryanair 23 травня", – написав Йозвяк.

Публікацію санкційного списку в Офіційному журналі ЄС очікують 21 червня, додав він.

Контекст:

Літак Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив екстрене приземлення в Мінську через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який перебуває при владі в Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби затримали білоруського опозиційного журналіста Романа Протасевича і його дівчину Софію Сапегу. Вони заарештовані, їх визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

3 червня на провладному каналі ОНТ з'явилося півторагодинне "інтерв'ю" Протасевича. У ньому опозиціонер, зокрема, сказав, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, заявив, що не хоче більше "лізти в політику", а також прокоментував чутки про нібито участь у батальйоні "Азов". Водночас на його руках було видно сліди травм.

14 червня він взяв участь у пресконференції білоруської влади. Під час заходу Протасевич кілька разів повторив, що ніхто його не бив, він почувається добре, і сказав, що вважає "справжніми заручниками ситуації" своїх батьків і затриману разом із ним Сапегу. Також журналіст говорив, що жодного торгу зі слідством у нього не було.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.