Молдова пригрозила "Газпрому" міжнародним арбітражем через припинення постачання газу
Країна-агресор Росія використовує енергетику як політичну зброю, перетворюючи населення придністровського регіону, який вона контролює за допомогою своєї незаконно розміщеної армії, на заручників. Про це, коментуючи рішення "Газпрому" припинити постачання газу до Молдови з нового року, заявив 28 грудня у Facebook прем'єр-міністр країни Дорін Речан.
"Сьогодні "Газпром" повідомив підконтрольну йому дочірню компанію "Молдовагаз" про припинення постачання природного газу з 1 січня 2025 року […], посилаючись на "постійне невиконання компанією "Молдовагаз" своїх зобов'язань щодо оплати". Це рішення ще раз підтверджує намір Кремля залишити жителів придністровського регіону без світла й тепла посеред зими", – написав глава уряду.
Речан зазначив, що Молдова "не визнає жодного нібито боргу, який міжнародний аудит визнав недійсним".
За його словами, Молдова диверсифікувала джерела постачання газу, щоб зменшити залежність від єдиного постачальника для правого берега.
Також країна готова впоратися з будь-якою ситуацією, яка виникне внаслідок рішення Кремля, додав прем'єр.
"Водночас уряд ретельно проаналізує правові можливості, зокрема звернення до міжнародного арбітражу, для захисту наших національних інтересів й отримання компенсації через рішення Кремля, які спричиняють економічні збитки та впливають на безпеку громадян Молдови", – підсумував Речан.
Контекст:
2006 року Росія й Молдова уклали контракт на постачання газу, який вони неодноразово продовжували. Востаннє – 2021 року на п'ять років. За новими умовами, вартість газу переглядають на основі спеціальної формули, яка враховує динаміку цін на паливо на світовому ринку. Згідно з договором, як нагадало видання NewsMaker, АТ "Молдовагаз" зобов'язане до 20-го числа кожного місяця оплачувати постачання газу за попередній місяць та аванс – за поточний.
Окрім того, "Газпром" стверджує, що в Молдови накопичився перед компанією так званий історичний борг у розмірі понад $700 млн. Російський монополіст вимагав визнати цей борг і повернути його, а молдовська влада наполягала на тому, що готова визнати борг лише в разі його підтвердження незалежним аудитом, зазначило NewsMaker.
Восени 2022 року "Газпром" через заборгованість погрожував припинити постачання газу до Молдови й у підсумку скоротив його подавання. Уряд Молдови вирішив переспрямувати весь отримуваний російський газ у Придністров'я: на потреби регіону і для вироблення електроенергії на Молдовській ДРЕС, нагадав NewsMaker. Закупівлею газу на міжнародному ринку займалася держкомпанія Energocom.