МЗС Чехії назвало "далеким від реальності" пояснення російського посла про "Новачка"
Російський посол у Празі Олександр Змєєвський зустрічався з чеським дипломатом для пояснення позиції Москви у справі про отруєння екс-офіцера російської розвідки Сергія Скрипаля.
Посол Росії в Чехії Олександр Змєєвський не надав підтвердження озвученій раніше інформації, що нервово-паралітична речовина "Новачок", якою у Великобританії отруїли екс-офіцера російської розвідки Сергія Скрипаля, могла надійти з Чехії. Про це заявив міністр закордонних справ Чехії Мартін Стропніцький, повідомляє місцеве видання České noviny.
Дипломат зазначив, що як аргумент російської сторони Змєєвський назвав існування в Чехії військової антихімічної одиниці.
Стропніцький підкреслив, що ця заява "далека від реальності", а наявні у Праги речовини не мають "нічого спільного" з газом "Новачок".
Видання пише, що з послом РФ зустрічався заступник чеського міністра Іво Крамек. Стропніцький висловив готовність у разі продовження напруженості зустрітися зі Змєєвським особисто.
17 березня спікер МЗС РФ Марія Захарова заявила, що агент "Новачок", яким було отруєно Скрипаля, ніколи не розробляли у РФ. За її словами, його могли створити у країнах Заходу колишні радянські вчені.
"Найімовірнішим джерелом походження цього хімікату є ті країни, які приблизно з кінця 1990-х років, зокрема до теперішнього часу, проводять інтенсивні дослідження речовин із проекту "Новачок“. Це – Великобританія, Словаччина, Чехія, Швеція", – сказала вона.
Стропніцький назвав це звинувачення "маніпуляцією".
Окрім Чехії, звинувачення Захарової відкинули Швеція і Словаччина.
4 березня 66-річного колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію госпіталізували у британському Солсбері із симптомами отруєння. До лікарні потрапив також поліцейський Нік Бейлі. Усі троє досі перебувають у тяжкому стані.
Слідство з'ясувало, що під час замаху було використано розроблений у Росії нервово-паралітичний агент "Новачок". Про це у британському парламенті заявила прем'єр-міністр Тереза Мей. Вона вимагала від Кремля пояснити подію до вечора 13 березня, інакше Лондон уважатиме інцидент незаконним застосуванням сили Росією проти Великобританії.
Москва відмовилася пояснювати інцидент і висунула вимогу надати їй зразки речовини, якою отруїли Скрипалів.
За словами міністра закордонних справ Великобританії Бориса Джонсона, "дуже ймовірно", що наказ про застосування нервово-паралітичного агента в Солсбері віддав особисто президент РФ Володимир Путін. У Кремлі назвали цю заяву "приголомшливим і непрощенним" порушенням дипломатичного етикету.
Великобританія вислала 23 російських дипломатів, у відповідь Росія оголосила персонами нон ґрата 23 британських дипломатів.