Напівтаємні "інавгурації" не надають легітимності Лукашенку – МЗС Норвегії
Норвегія приєдналася до країн, які заявили про нелегітимність президентства Олександра Лукашенка. Державний секретар міністерства закордонних справ Норвегії Аудун Галворсен у своїй заяві вказав на те, що "інавгурація" Лукашенка лише посилить політичну кризу в Білорусі.
Міністерство закордонних справ Норвегії заявило, що непрозорі вибори й таємна "інавгурація" Олександра Лукашенка тільки поглиблює політичну кризу у країні. Таку заяву опублікував у Twitter 24 вересня державний секретар відомства Аудун Галворсен.
"Напівтаємні "інавгурації" не надають легітимності. "Інавгурація" Лукашенка тільки поглиблює політичну кризу в Білорусі. МЗС Норвегії повторює свій заклик до влади країни утриматися від застосування сили й почати серйозний діалог з опозицією. Вибори не були ні вільними, ні чесними", – заявив Галворсен.
Лукашенко 23 вересня вшосте обійняв посаду президента. Церемонія інавгурації відбулася в Палаці незалежності в Мінську таємно. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Усупереч вимозі законодавства, церемонії не транслювали на телебаченні.
Інавгурація Лукашенка відбулася на тлі тривалих масових акцій протесту у країні з 9 серпня. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента Білорусі сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли невдоволених, які вийшли на вулиці. Вони застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів було затримано більше ніж 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Після таємної інавгурації Лукашенка жителі Білорусі також вийшли на протести. Проти них міліція застосувала водомети. У підсумку було затримано 259 осіб.
Низка держав, зокрема Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Сенат США у своїй заяві вказав на відставку Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що присяга Лукашенка не означає його визнання легітимним главою білоруської держави. Підтримав Лукашенка президент Туркменістану Гурбангули Бердимухамедов, побажавши народу Білорусі "миру, подальшого прогресу та процвітання".