НАТО затвердив нову стратегічну концепцію. Столтенберг розповів, чим вона відрізняється від чинної
Досі діяла стратегічна концепція, затверджена 2010 року, нова дуже відрізняється від неї, підкреслив генсек.
У попередній концепції не згадують Китаю, а Росію називають стратегічним партнером.
У новій концепції, підкреслив Столтенбрег, "чітко зазначено, що Росія становить найбільшу і пряму загрозу" безпеці НАТО, а політика Китаю "кидає виклик нашим інтересам, безпеці та цінностям". У концепції також викладено спільну позицію партнерів щодо протидії тероризму, а також гібридним і кіберзагрозам.
Стратегічну концепцію НАТО вже опубліковано. У ній, окрім тез, озвучених Столтенбергом, також зазначено, що "сильна, незалежна Україна життєво необхідна для стабільності євроатлантичного простору".
Три основні завдання Альянсу, згідно з концепцією, це:
- стримування та оборона;
- запобігання та врегулювання криз;
- безпека на базі співпраці.
"Наше бачення зрозуміле: ми хочемо жити у світі, де поважають суверенітет, територіальну цілісність, права людини й міжнародне право і де кожна країна може обрати власний шлях, вільний від агресії, примусу чи підривної діяльності. Ми працюємо з усіма, хто поділяє ці цілі. Ми разом як союзники захищаємо нашу свободу і сприяємо побудові більш мирного світу", – підкреслено у вступному слові документа.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Саміт НАТО проводять у Мадриді, заходи заплановано із 28-го до 30 червня. Це перший повноцінний саміт Альянсу від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Президент України Володимир Зеленський узяв участь у зустрічі за допомогою відеозв'язку. Він закликав допомогти Україні закінчити війну із Росією перемогою на полі бою.
Як повідомляє сайт Альянсу, стратегічна концепція оновлюється приблизно кожне десятиліття і є другим документом НАТО за значущістю. У ній підтверджують цінності Альянсу, дають колективну оцінку викликам безпеки й визначають напрями політичної та військової діяльності Альянсу. Попередню версію було ухвалено на лісабонському саміті НАТО 12 років тому.