"Не хочемо, щоб Росія була нашим сусідом". Прем'єри Чехії та Словаччини закликали допомагати Україні у 54-ті роковини радянського вторгнення в Чехословаччину
Спільне відеозвернення Фіала і Геґер опублікували у Twitter і Facebook відповідно.
"Одразу після початку російської агресії стало очевидним, що ми не маємо сидіти склавши руки і спостерігати за ситуацією в Україні, а навпаки – активно допомагати", – сказав Фіала.
Геґер зазначив, що "жахи війни та страждання цивільних відбуваються буквально по сусідству".
"Підтримуючи Україну, ми також підтримуємо власну безпеку. Ми не хочемо, щоб Росія була нашим сусідом", – додав прем'єр Словаччини.
Пам'ятаючи історію, наголосив Фіала, "ми вчимося на ній, щоб вона вже ніколи не змогла повторитися".
Контекст:
Із січня до серпня 1968 року в Чехословаччині відбувалися реформи, названі Празькою весною. Щоб зупинити перетворення у країні, у ніч на 21 серпня 1968-го війська Радянського Союзу та кількох його союзників – Польщі, НДР, Угорщини та Болгарії – почали вторгнення у Чехословаччину. У Празі та інших містах відбулися протести, які переросли в заворушення. Жертвами сутичок стало понад 100 людей.
До 50-річчя Празької весни парламент Чехії визнав, що вторгнення військ п'яти держав – членів Варшавського договору в серпні 1968 року в Чехословаччину було актом нападу та подальшою окупацією.
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України".
Чехія та Словаччина підтримують Україну, надаючи, зокрема, військову допомогу.