"Не лише екстрадиція". Кулеба розповів, що Україна робить для звільнення Саакашвілі із в'язниці у Грузії

Кулеба: Обираємо найкращий алгоритм
Фото: ЕРА

Україна розглядає кілька варіантів того, як домогтися від влади Грузії звільнення колишнього президента Грузії, голови Виконавчого комітету реформ України Михайла Саакашвілі. Про це на брифінгу 13 жовтня повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Михайло Саакашвілі є громадянином України, ми своїх громадян у біді за кордоном не кидаємо, тому коли буде ухвалене рішення про те, яким саме шляхом рухатися – це не лише може бути екстрадиція, – то тоді вже ми про це поінформуємо", – сказав український дипломат.

За його словами, українська сторона підтримує постійний зв'язок із Саакашвілі.

"Адвокати мають до нього доступ, консул має до нього безперешкодний доступ. Уже відбулося декілька розмов із ним, де ми з'ясували чітко його позицію, і ми знаємо позицію адвокатів і зараз вивчаємо повністю юридичну [сторону] цієї справи, обираємо найкращий алгоритм, який будемо застосовувати в цьому випадку", – пояснив Кулеба.

Контекст:

Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Невдовзі після того, як він пішов із посади президента, він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Йому дали українське громадянство у травні 2015 року, а в липні 2017-го він втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років йому дали у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати у Грузію 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали. Невдовзі МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а зараз він у пенітенціарній установі №12 у Руставі. Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування.

1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину Саакашвілі кордону.

Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Зеленський заявив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.

Станом на 13 жовтня політик голодує 13-й день, і його адвокати кажуть, що у Саакашвілі погіршився стан здоров`я.