"Небезпечний прецедент". Нетаньяху прокоментував повідомлення про те, що суд у Гаазі може видати ордер на його арешт за те, що відбувається в секторі Гази

Нетаньяху заявив про "невіддільне право на самооборону"
Фото: ЕРА

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі може видати ордери на арешт прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху та інших ізраїльських політичних і військових лідерів за ймовірні порушення міжнародного права в секторі Гази. Про це з посиланням на сюжет ізраїльського "12-го каналу" повідомляло 19 квітня The Times of Israel.

За даними журналістів, Ізраїль виявляє дедалі більшу стурбованість у зв'язку з імовірними діями МКС, і тому "троє міністрів і кілька урядових експертів із правових питань" дискутували про те, як обійти ймовірне видання ордерів.

Тоді йшлося про те, що ордери можуть видати "в найближчому майбутньому".

Офіційні особи Ізраїлю тоді підтвердили The Times of Israel, що зустріч була, і зазначили, що також обговорювали ймовірне видання ордерів на арешт офіцерів Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ).

Видання пояснило, що ордери можуть видати у зв'язку з порушенням гуманітарного права в секторі Гази, де ізраїльські військові проводять воєнну операцію проти бойовиків палестинського терористичного угруповання ХАМАС, яке напало на Ізраїль у жовтні 2023 року.

25 квітня тему ордера на арешт Нетаньяху порушив і New York Post. У матеріалі зазначено, що прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан "збирається спробувати порушити справу про воєнні злочини проти американського союзника". Ішлося, зокрема, про окремі справи проти Нетаньяху, міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта й "керівництва ізраїльської армії".

26 квітня Нетаньяху прокоментував матеріали ЗМІ про МКС у соцмережі Х.

"Під моїм керівництвом Ізраїль ніколи не допустить жодних спроб МКС підірвати його невіддільне право на самооборону. Погроза схопити солдатів і офіцерів єдиної демократії на Близькому Сході і єдиної у світі єврейської держави обурлива. Ми не будемо цьому кланятися. Ізраїль і далі вестиме нашу справедливу війну проти терористів-геноцидників, щоб перемогти, і ми ніколи не припинимо захищатися", – написав він.

Прем'єр Ізраїлю вважає, що МКС не вплине на дії Ізраїлю, але "створить небезпечний прецедент, який загрожуватиме солдатам та офіцерам усіх демократичних країн, які борються з диким тероризмом і безглуздою агресією".

Контекст:

7 жовтня 2023 року бойовики терористичного угруповання ХАМАС здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь почав контртерористичну операцію, а потім – наземну операцію в секторі Гази.

У листопаді відбулося тимчасове перемир'я між Ізраїлем і ХАМАС. Угода передбачала звільнення бойовиками 50 ізраїльських жінок і дітей в обмін на 150 засуджених за терористичні злочини палестинських ув'язнених. За підсумками кількох обмінів звільнили 110 заручників, зазначив міністр оборони Йоав Галант 2 грудня.

1 грудня армія Ізраїлю звинуватила ХАМАС у порушенні перемир'я й відновила бойові дії в Газі. Воєнну операцію ЦАХАЛ розширив на всю територію сектору.

23 грудня підконтрольна ХАМАС влада сектору Гази оголосили про загибель 20 тис. палестинців унаслідок дій Ізраїлю.

8 січня 2024 року в Міноборони Ізраїлю повідомили про перехід до менш інтенсивної війни в секторі Гази. До 7 квітня, за даними Times of Israel, Армія оборони Ізраїлю вивела всі свої маневрові сухопутні сили із сектору Гази, залишивши одну бригаду для гарантування безпеки коридору, який розділяє палестинський анклав.

За даними ЦАХАЛ станом на 6 квітня, за пів року війни загинуло 600 ізраїльських військових, із них 256 – із початку наземної операції 27 жовтня 2023 року. Знищено понад 12 тис. терористів, усунено п'ятьох командирів бригад, понад 20 командирів батальйонів і більш ніж 100 командирів рот ХАМАС. За весь час війни, за даними ЦАХАЛ, із Гази по території Ізраїлю було випущено приблизно 9100 ракет, з Лівану – майже 3100, із Сирії – приблизно 35.