У Держдепі оцінили прогрес у діях Ізраїлю після розмови Байдена з Нетаньяху
Спікер Державного департаменту США Метью Міллер наголосив на позитивних зрушеннях у діях Ізраїлю для покращення гуманітарної ситуації в секторі Гази після розмови лідерів США та Ізраїлю минулого тижня. Стенограму брифінгу Міллера 8 квітня опублікувала пресслужба Держдепу.
За словами Міллера, після розмови президента США Джо Байдена з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху (ЗМІ називали її "жорсткою" і "напруженою"), за останні кілька днів США "стали свідками низки початкових позитивних кроків".
За його оцінкою, у секторі різко зросла продовольча безпека.
Зокрема, спікер наголосив на згоді уряду Ізраїлю відкрити ще один пункт пропуску на півночі сектору Гази, що важливо для постачання гуманітарної допомоги в ту частину регіону; на згоді на використання порту Ашдода для ввезення гуманітарної допомоги; на початку налагодження руху гумконвоїв, які в'їжджають із території Йорданії.
"Учора [7 квітня] в Газу в'їхало 304 вантажівки, це найбільша кількість за день за весь період від початку конфлікту... Але важливо, щоб ми зараз побачили не тільки щоденне зростання цифр, а й щоб така тенденція збереглася із часом", – сказав Міллер.
Також він привітав оголошення Ізраїлю щодо створення координаційного підрозділу для прямого контакту з організаціями, які займаються гуманітарною допомогою в секторі Гази. За його словами, Байден прямо порушував це питання під час останньої розмови, і поява такого підрозділу має запобігати подальшим випадкам поранення й загибелі волонтерів. Загалом, за даними Держдепу, з початку загострення конфлікту в регіоні було вбито 200 співробітників гуманітарних організацій.
"Хоча ми вітаємо ці перші кроки, важливо визнати, що ще багато треба зробити. Багатьом палестинцям у Газі загрожує голод... Ці зусилля мають бути лише відправною точкою для тривалого зобов'язання Ізраїлю забезпечити задоволення основних потреб населення Гази", – сказав спікер.
Він також кілька разів наголосив, що США "в жодному разі не хочуть бачити" повномасштабне воєнне вторгнення Ізраїлю в місто Рафах на кордоні з Єгиптом. 8 квітня Нетаньяху у відеозверненні заявив, що Ізраїль не відмовився від цього наміру й уже призначено дату операції. За інформацією Держдепартаменту США, у Рафасі зараз перебуває приблизно 1,4 млн палестинців, включно з біженцями з інших частин сектору.
Контекст:
Активні бойові дії між Ізраїлем і ХАМАС тривають із 7 жовтня 2023 року, коли бойовики терористичного угруповання здійснили масований ракетний обстріл південних і центральних районів Ізраїлю, вторглися на територію країни, убили сотні мирних жителів і захопили заручників. Ізраїль у відповідь почав контртерористичну операцію, а потім наземну операцію в секторі Гази.
У листопаді відбулося тимчасове перемир'я між Ізраїлем і ХАМАС. Угода передбачала звільнення бойовиками 50 ізраїльських жінок і дітей в обмін на 150 засуджених за терористичні злочини палестинських ув'язнених. За підсумками кількох обмінів звільнили 110 заручників, зазначив міністр оборони Йоав Галант 2 грудня.
1 грудня армія Ізраїлю звинуватила ХАМАС у порушенні перемир'я й відновила бойові дії в Газі. Воєнну операцію ЦАХАЛ розширив на всю територію сектору.
7 квітня 2024 року ЦАХАЛ заявив про виведення із сектору Гази всіх військ, крім однієї бригади, яка підтримує безпеку коридору, що поділяє південну й північну частини сектору. Міністр оборони Ізраїлю заявив, що війська вивели, зокрема, для підготовки до ймовірного наступу в Рафаху.
За даними ЦАХАЛ станом на 6 квітня, за пів року війни загинуло 600 ізраїльських військових, із них 256 – від початку наземної операції 27 жовтня. Із сектору Гази по території Ізраїлю було випущено приблизно 9100 ракет, із Лівану – орієнтовно 3100, із Сирії – приблизно 35. В Ізраїлі стверджують також, що за цей час було знищено понад 12 тис. терористів ХАМАС.