Німеччина виступила за загальноєвропейські санкції проти Білорусі
Усі санкції щодо влади Білорусі Євросоюз ухвалив одностайно, заявив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас.
Німеччина самостійно не вводить санкції проти режиму Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, оскільки у Євросоюзі домовилися спільно ухвалювати рішення про штрафні заходи. Це стосується й офіційного Мінська, пояснив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас у інтерв'ю "Немецкой волне" 18 березня.
За інформацією міністра, усі санкції щодо Білорусі ухвалювали у ЄС одностайно. Визначаючи жорсткість санкцій, потрібно прагнути до того, щоб вони стосувалися безпосередньо винних, а не всіх громадян, підкреслив Маас.
Коли йдеться про санкції, потрібно враховувати їхні економічні наслідки, тому Євросоюз у випадку Білорусі вирішив створити список відповідальних за те, що відбувається у країні, сказав він. Такі заходи стосуються не тільки особисто Лукашенка, але й усього його апарату, зазначив глава МЗС Німеччини. За його словами, "правитель Білорусі чіпляється за владу, використовуючи диктаторські методи, і зневажає ліберальні цінності".
У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривають акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів було травмовано й поранено. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС запровадив санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських чиновників. 17 грудня ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 людей і семи організацій. 10 березня стало відомо, що Євросоюз розпочав роботу над четвертим пакетом санкцій проти Білорусі. За інформацією ЗМІ, вони можуть бути зосереджені на співробітниках поліції та служб безпеки.