NYT виявила російський слід у дописах "невдоволених Україною" американців перед виборами до Конгресу
Дослідницька група Recorded Future і ще дві компанії пов'язали активність ботів під виглядом "розлючених американців" із діяльністю російського "Агентства интернет-расследований". Цю компанію із Санкт-Петербурга звинувачували у США у втручанні у президентські вибори 2016-го й 2020 року, повідомляє видання.
Серії таких публікацій виявили в соцмережах Gab, Parler, Getter і на інших нових платформах, які позиціонують себе як "простір без модерації", пише NYT.
"Очевидно, що вони намагаються змусити владу припинити допомогу й надання фінансування Україні", – сказав газеті колишній співробітник Пентагону з питань інформаційних операцій Алекс Пліцас.
Багато з облікових записів, виявлених дослідниками, раніше використовувало агентство, яке називає себе Newsroom for American and European Based Citizens. Meta, яка володіє Facebook та Instagram, пов'язувала це видання з "Агентства интернет-расследований". Частину акаунтів ідентифікували під час виборів 2020 року, але облікові записи "ожили" наприкінці літа – на початку осені 2022 року.
Контекст:
У 2013 році завдяки кільком розслідуванням у різних ЗМІ стало відомо, що під виглядом "Агентства интернет-расследований", будівля якого розташована в петербурзькому мікрорайоні Ольгіно, працює "фабрика тролів" російського бізнесмена Євгена Пригожина з приблизно 400 осіб, які активно поширюють кремлівську пропаганду в соцмережах.
У травні 2014 року видання "Фонтанка" опублікувало розслідування на основі документів, викладених у мережу хакерами з "Анонімного інтернаціоналу" (вони стверджували, що зламали електронну переписку бухгалтерії "Агентства интернет-расследований"), у якому йшлося про те, що бюджет "фабрики тролів" сягає приблизно $1 млн на місяць.
Американський спецпрокурор Роберт Мюллер із травня 2017 року розслідував імовірне втручання РФ в американські вибори і можливу змову оточення президента США із Кремлем. Кримінальні справи порушено проти десятків людей, включно з колишнім головою виборчої кампанії 45-го президента США Дональда Трампа Полом Манафортом.
16 лютого 2018 року мін'юст США висунув обвинувачення 13 росіянам у справі про втручання у президентські вибори 2016 року. У списку опинилися керівники і співробітники "Агентства интернет-исследований", яке пов'язують із Пригожиним.
Розслідування Мюллера завершили навесні 2019 року. Він виявив два напрями російського впливу на вибори 2016 року: це діяльність "Агентства интернет-исследований", відомішого як "фабрика тролів", і хакерські атаки. Водночас він не виявив у діях Трампа і його команди змови з Росією.