NYT виявила російський слід у дописах "невдоволених Україною" американців перед виборами до Конгресу

За даними NYT, тих же ботів звинувачували у втручанні в президентські вибори 2016-го і 2020 років у США
Фото: ЕРА
Фахівці з кібербезпеки у США виявили кілька російських інформаційних операцій, які мають вплинути на результати проміжних виборів до Конгресу 8 листопада, а також підірвати підтримку України. Про це 6 листопада пише The New York Times.

Дослідницька група Recorded Future і ще дві компанії пов'язали активність ботів під виглядом "розлючених американців" із діяльністю російського "Агентства интернет-расследований". Цю компанію із Санкт-Петербурга звинувачували у США у втручанні у президентські вибори 2016-го й 2020 року, повідомляє видання.

Серії таких публікацій виявили в соцмережах Gab, Parler, Getter і на інших нових платформах, які позиціонують себе як "простір без модерації", пише NYT.

"Очевидно, що вони намагаються змусити владу припинити допомогу й надання фінансування Україні", – сказав газеті колишній співробітник Пентагону з питань інформаційних операцій Алекс Пліцас.

Багато з облікових записів, виявлених дослідниками, раніше використовувало агентство, яке називає себе Newsroom for American and European Based Citizens. Meta, яка володіє Facebook та Instagram, пов'язувала це видання з "Агентства интернет-расследований". Частину акаунтів ідентифікували під час виборів 2020 року, але облікові записи "ожили" наприкінці літа на початку осені 2022 року.

NYT зазначає, що американська політична система знову виявилася вразливою для іноземних маніпуляцій, а постачальники дезінформації еволюціонували й адаптувалися до зусиль основних соціальних мереж щодо контролю за фейковим контентом.

Старший аналітик служби моніторингу Recorded Future Браян Лістон зазначив, що аудиторія нових платформ "набагато менша, ніж інших, традиційних соціальних мереж", але її можна залучити "до набагато цілеспрямованіших операцій впливу".

Контекст:

У 2013 році завдяки кільком розслідуванням у різних ЗМІ стало відомо, що під виглядом "Агентства интернет-расследований", будівля якого розташована в петербурзькому мікрорайоні Ольгіно, працює "фабрика тролів" російського бізнесмена Євгена Пригожина з приблизно 400 осіб, які активно поширюють кремлівську пропаганду в соцмережах.

У травні 2014 року видання "Фонтанка" опублікувало розслідування на основі документів, викладених у мережу хакерами з "Анонімного інтернаціоналу" (вони стверджували, що зламали електронну переписку бухгалтерії "Агентства интернет-расследований"), у якому йшлося про те, що бюджет "фабрики тролів" сягає приблизно $1 млн на місяць.

Американський спецпрокурор Роберт Мюллер із травня 2017 року розслідував імовірне втручання РФ в американські вибори і можливу змову оточення президента США із Кремлем. Кримінальні справи порушено проти десятків людей, включно з колишнім головою виборчої кампанії 45-го президента США Дональда Трампа Полом Манафортом. 

16 лютого 2018 року мін'юст США висунув обвинувачення 13 росіянам у справі про втручання у президентські вибори 2016 року. У списку опинилися керівники і співробітники "Агентства интернет-исследований", яке пов'язують із Пригожиним.

Розслідування Мюллера завершили навесні 2019 року. Він виявив два напрями російського впливу на вибори 2016 року: це діяльність "Агентства интернет-исследований", відомішого як "фабрика тролів", і хакерські атаки. Водночас він не виявив у діях Трампа і його команди змови з Росією.