"Очікують глав держав і урядів з усіх континентів". Зеленський офіційно оголосив дату і місце проведення першого саміту миру
Глобальний саміт миру на рівні лідерів країн, на якому обговорять формулу миру, запропоновану Україною, відбудеться 15–16 червня у швейцарському Бюргенштоку, поблизу міста Люцерн, підтвердив президент України Володимир Зеленський. Про це він написав 2 травня в Х.
"До участі запрошені й очікуються глави держав і урядів з усіх континентів. Саміт стане платформою для обговорення шляхів досягнення всеосяжного, справедливого і тривалого миру для України відповідно до Статуту ООН і норм міжнародного права", – зазначив президент.
На його думку, кожна миролюбна країна зацікавлена взяти участь у саміті, адже він має важливе значення не лише для України.
"Ідеться про глобальну роль кожної країни, а також про справжню повагу до міжнародного права й мирного співіснування в усьому світі. Ці спільні правила, закріплені у Статуті ООН, захищають усі країни від нападу й насильства. Отже, наш спільний глобальний обов'язок – захищати їх реальними діями, а не лише словами. Саме про це йтиметься на першому саміті миру у Швейцарії", – написав Зеленський.
Як зазначило Swissinfo, місцем проведення саміту обрано п'ятизірковий готель Bürgenstock з видом на озеро Люцерн. За даними Bloomberg, проведення конференції коштуватиме приблизно $11 млн.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак уточнив в ефірі телемарафону, що запрошення розіслали більш ніж 150 країнам і міжнародним організаціям, повідомило "Інтерфакс-Україна".
Він ще раз наголосив на тому, що Росії на саміті у Швейцарії не буде, "це принципова позиція" України. Водночас, за його словами, Україна робить усе можливе для того, щоб на саміті було представлено Китай.
"Китай дуже важливий, і постійно ведуться на різних рівнях за участю наших партнерів консультації. Ми зробимо все для того, щоб Китай був присутній", – підкреслив глава ОП.
За його словами, Глобальний саміт миру покликаний зафіксувати, "що війну потрібно зупинити, потрібно повернути справедливий мир на українську землю", а також консолідувати країни щодо подальшої підтримки України.
Говорячи про "справедливий мир", Єрмак сказав, що це "наша незалежність, наша територіальна цілісність у межах міжнародно визнаних кордонів, наш суверенітет, повернення всіх наших людей, усіх наших полонених, усіх наших незаконно депортованих дітей, це відповідальність країни-агресора, це подолання криз, які створив агресор на нашій землі і створив узагалі у світі".
Контекст:
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
За словами Зеленського, саміт відкритий для всіх країн, які поважають суверенітет і територіальну цілісність України. Там очікують, зокрема, на представників Глобального Півдня.
Зеленський неодноразово наголошував, що Україна не розглядає можливості присутності представників країни-агресора Росії на інавгураційному саміті миру.
Україна запросила взяти участь у Глобальному саміті миру у Швейцарії голову КНР Сі Цзіньпіна, повідомляли в Офісі президента. Після зустрічі з канцлером ФРН Олафом Шольцом Сі Цзіньпін заявив, що підтримує проведення мирної конференції щодо врегулювання "української кризи", але в ній мають узяти участь і Росія, і Україна.
Зеленський прогнозував, що в саміті візьме участь понад 80 країн.
24 квітня президент України, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Росія намагається не допустити проведення Глобального саміту миру й має конкретний план, як це зробити.