Оксфордський університет почне заражати коронавірусом перехворілих на COVID-19 добровольців

Учені хочуть зрозуміти, які імунні реакції захищають від повторного зараження
Фото: depositphotos.com
Учені Оксфордського університету 19 квітня оголосили про старт проєкту досліджень імунітету людини, у межах якого знову заражатимуть коронавірусом молодих добровольців, які раніше перехворіли на COVID-19. Про це повідомляють на сайті університету.

"Хоча пандемія COVID-19 триває вже рік, мало що відомо про те, що відбувається, коли вже перехворілі на COVID-19 люди заражаються вдруге", – ідеться в повідомленні. Дослідження має допомогти з'ясувати необхідний рівень імунної відповіді для запобігання повторному зараженню організму.

У проєкті братимуть участь невакциновані добровольці, яких не вакцинували, які мають сформовані антитіла після першого зараження й до початку експерименту повністю встигли одужати.

Дослідження проводитимуть у два етапи з різними групами добровольців на кожному з них. На першому етапі, який розпочнуть у квітні, половині учасників введуть найменшу дозу коронавірусу вихідного штаму з китайського Уханя, яка дасть змогу вірусу закріпитися й почати розмножуватися в організмі, але не викличе симптомів. На цьому етапі знадобиться 64 учасники віком від 18 до 30 років. Їх усіх помістять на карантин у спеціально спроєктованій лікарняній палаті під наглядом дослідницької групи.

На другому етапі, улітку, інших добровольців інфікують "стандартизованою дозою" COVID-19, обсяг якої планують установити на першому етапі.

"На другому етапі ми зможемо зрозуміти, які імунні реакції захищають від повторного зараження. Ми вимірюватимемо імунну відповідь через різні періоди часу після зараження, щоб зрозуміти, яку імунну відповідь генерує вірус", – розповіла професорка вакцинології Гелен Макшейн, яка керує дослідженням.

Усе дослідження триватиме 12 місяців. Учені обіцяють, що ризики для учасників буде зведено до мінімуму, а всіх, у кого розвинуться симптоми, лікуватимуть антитілами від компанії Regeneron.

Планують, що дослідження продемонструє вченим повну картину перебігу хвороби й роботи імунної системи, що може допомогти розробити точніші тести, ефективніші вакцини й методи лікування. Також проєкт дасть змогу зрозуміти, наскільки люди захищені від повторного зараження і на який термін.ірогіднішо

Контекст:

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.

30 березня 2021 року ВООЗ опублікувала доповідь про походження коронавірусу за підсумками поїздки міжнародної команди експертів в Ухань. Місія не змогла встановити джерело коронавірусу. Найімовірнішою версією називають передання вірусу від кажанів або панголінів через проміжну тварину.

За даними британського дослідження, опублікованого в січні 2021 року, перехворілі на COVID-19 мають імунітет до хвороби щонайменше протягом п'яти місяців, але можуть заражати інших.

За даними американського Університету Джонса Гопкінса, що відстежує поширення інфекції, станом на 19 квітня у світі зареєстровано 141 млн випадків коронавірусної інфекції, померло 3 млн пацієнтів із COVID-19.