Орбан поставив під питання сенс існування ЄС
Орбан виступив у місті Веспрем – одному з міст культури ЄС цього року. Це ініціатива, яка має сприяти співпраці та єдності на континенті. Під час своєї промови Орбан заявив, що сучасна форма європейського співробітництва була зумовлена двома місіями – мир і добробут. Орбан поставив запитання, чи є сенс в існуванні ЄС, якщо він не може виконати ці дві початкові місії.
Антиєвропейська риторика угорського прем'єра посилилася після того, як Брюссель збільшив фінансовий тиск на його країну, пише Bloomberg. Суперечки із союзом щодо питань верховенства закону й корупції призвели до того, Брюссель зупинив допомогу на суму понад $30 млрд.
Орбан стверджував, що ЄС має скасувати санкції, накладені на Росію, які він звинувачує в поглибленні рецесії в Угорщині. Він також закликав ЄС розглянути можливість припинення допомоги Україні як спосіб припинення війни, нагадує Bloomberg.
Контекст:
ЄС протягом тривалого часу критикує стан угорської демократії. На адресу Орбана й керівної партії "Фідес" регулярно звучать звинувачення в обмеженні демократичних інститутів, свободи слова та спрямуванні податків громадян на збагачення своїх рідних.
Ще 2013 року євродепутати ухвалили так званий звіт Тавареша, у якому йшлося про ризики для незалежності судової системи Угорщини, свободи ЗМІ, виборчої системи, свободи віросповідання і прав меншин.
2018 року Європарламент затвердив резолюцію із закликом до Ради Європейського союзу застосувати проти Угорщини ст. 7 Договору про Євросоюз, який передбачає обмеження члена союзу в деяких правах, зокрема права голосу в Раді ЄС.
Окрім того, влада Угорщини протягом останніх років активно обмежує права представників ЛГБТ і трансгендерів. Навесні 2020 року парламент країни ухвалив закон, який забороняє трансгендерам змінювати стать, пише The Guardian. У грудні 2020 року парламент Угорщини вніс поправку до конституції, згідно з якою матір'ю може бути тільки жінка, батьком – лише чоловік, а в червні 2021-го в країні ухвалили закон про заборону "гей-пропаганди" у школах.
Як зазначає Reuters, у ЄС також незадоволені поведінкою Орбана, який підтримує тісні зв'язки із президентом РФ Володимиром Путіним і "загрожує позбавити ЄС єдності, необхідної для запровадження і збереження санкцій проти Росії за ведення війни проти України".
Угорщина засудила війну Росії проти України, але неодноразово блокувала санкції ЄС проти РФ. Орбан також заявляв, що санкції проти Росії треба переглянути. На його думку, обмеження не "змогли поставити Росію навколішки".