Підтримуючи Лукашенка, Росія може налаштувати проти себе білорусів – Держдепартамент США
Чинний президент Білорусі все більше покладається на Росію, намагаючись зберегти владу, вважає заступник держсекретаря США Стівен Біган.
Керівництву Росії не треба підтримувати чинного президента Білорусі Олександра Лукашенка, проти якого в його країні протестують громадяни. Таку думку висловив 11 вересня журналістам заступник державного секретаря США Стівен Біган, повідомляє Reuters.
Він вважає, що така підтримка може налаштувати проти Росії громадян Білорусі. Зараз білоруси не мають претензій до РФ, зазначив американський дипломат.
Біган підкреслив, що саме на Москву покладається Лукашенко, намагаючись зберегти владу після проведення президентських виборів.
Заступник держсекретаря США висловив надію, що російська влада висловить занепокоєння через жорстоке придушення протестів у Білорусі і дасть зрозуміти Лукашенку, що "правитель має поступитися".
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифікували. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів було затримано приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Після початку протестів у серпні президент РФ Володимир Путін і Лукашенко зідзвонювалися щонайменше шість разів. На сайті Лукашенка повідомляли про телефонні розмови з Путіним 7-го, 15-го, 16-го і 24 серпня. Переважно вони обговорювали мітинги, які тривають у республіці. 30 вересня Путін привітав білоруського лідера з днем народження. Під час цієї бесіди два президенти домовилися про особисту зустріч.
Путін був серед лідерів, які першими привітали Лукашенка з перемогою, – наступного дня після виборів, ще до оголошення офіційних результатів.
Лукашенко заявив, що Росія за першого запиту надасть Білорусі "всебічну допомогу" для охорони безпеки. Путін розповів, що Росія на прохання президента Білорусі сформувала резерв із силовиків для допомоги білоруській владі.
Високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель від імені Євросоюзу 11 серпня заявляв, що вибори в Білорусі "не були ні вільними, ні справедливими", а влада застосувала "непропорційне і неприйнятне насильство" до протестувальників. Міністри закордонних справ країн Євросоюзу 28 серпня домовилися ввести санкції проти білоруських високопосадовців через фальсифікації виборів і насильство проти мітингувальників.
Комітет Парламентської асамблеї Ради Європи з юридичних питань і прав людини не визнав результатів виборів президента Білорусі і висунув вимогу провести повторні, прозорі вибори під наглядом міжнародних спостерігачів.