Після інциденту з Ryanair білоруси сподіваються, що Лукашенку залишилися лічені дні – опозиціонер Латушко
"Після цього інциденту з літаком, коли білоруси побачили, що Європа солідарна з білорусами, дуже багато вийшло людей у дворах, вони почали виходити дедалі більше і більше. Але форми завтрашнього дня будуть різними, максимально безпечними. Я думаю, що напруга в суспільстві зростає, і люди дійсно чекають на чіткі дії з боку Європейського союзу, і дійсно надія у білорусів знову відродилася", – сказав він.
За словами опозиціонера, "усі говорять із величезною надією, що цьому узурпатору залишилися лічені дні".
"Це дуже активно обговорюють у суспільстві. Напевно, такого не було з ранньої осені минулого року", – пояснив Латушко.
Контекст:
9 серпня 2020 року в Білорусі провели вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали до 100 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
Останніми місяцями масових акцій протесту в Білорусі не проводять.
23 травня 2021 року винищувач білоруських ВПС за дорученням Лукашенка підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною примусового приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали опозиційного білоруського журналіста Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує).
Переслідування Протасевича пов'язане з Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності торік улітку завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента Білорусі.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.