Після подання Молдовою заявки на вступ у ЄС Придністров'я почало вимагати "незалежності"

"Влада" Тирасполя вимагає "незалежності" від Кишинева
Фото: ЕРА (архів)
Придністров'я після подання Молдовою заяви про вступ до Євросоюзу вимагає "незалежності". Про це йдеться у заяві так званого міністерства закордонних справ невизнаної "республіки", опублікованій 4 березня у Telegram.

"Розцінюємо подання керівництвом Республіки Молдова заявки на членство в Європейському союзі як геополітичне рішення, що веде до зміни міжнародних кордонів і сфер впливу в регіональному просторі та кардинально змінює обставини остаточного врегулювання молдовсько-придністровських відносин", заявили у "міністерстві".

"Влада" Тирасполя вирішила, що подання Молдовою заявки "в умовах багаторічного неврегульованого конфлікту" і без урахування її думки "ставить остаточну крапку у процесі врегулювання". Вони вимагали підписання з Кишиневом "всеосяжного міждержавного договору".

Заступник глави Бюро реінтеграції Молдови Ніколя Цвятков у коментарі NewsMaker сказав, що заява "МЗС" Придністров'я "це не пропозиції, а поки що тільки коментар". В офіційній заяві бюро, яку пізніше оприлюднили, ідеться про необхідність діалогу та "зміцнення довіри між двома берегами Дністра", пише NewsMaker. Придністровський регіон прямий бенефіціар багатьох програм допомоги та сприяння, які пропонує Євросоюз, заявили у бюро. Там наголошують, що програми ЄС приноситимуть користь усім жителям країни.

Контекст:

Придністров'я оголосило про суверенітет у 1990 році, у зв'язку із чим між Молдовою та самопроголошеною республікою почався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії завершилися. У 1990-х у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил. Політично конфлікту досі не врегульовано. Світова спільнота незалежності Придністров'я не визнала.

Президентка Молдови Мая Санду 30 листопада 2020 року заявила, що у Придністров'ї перебуває оперативна група військ РФ, про розміщення якої не було домовленості з Молдовою. Вона запропонувала замінити російських військових цивільною місією під егідою ОБСЄ.

У МЗС РФ заявили, що проти виведення своїх "миротворців" із Придністров'я, а президент РФ Володимир Путін сказав, що Росія виведе війська, коли "буде налагоджено нормальний діалог між Придністров'ям та рештою Молдови". ТАСС писало, що у Придністров'ї перебуває майже 1 тис. російських солдатів та офіцерів. "Європейська правда" повідомляє, що також там є незаконні військові формування, їхню чисельність оцінюють у 78 тис. осіб.

28 лютого заявку на вступ у ЄС за спецпроцедурою подала Україна. Це відбулося на тлі повномасштабного вторгнення Росії, яке почалося після визнання РФ "незалежності" незаконних збройних формувань "ЛДНР".

Санду підписала заявку на вступ Молдови в ЄС 3 березня, того самого дня аналогічне рішення ухвалила влада Грузії.