Після реакції ЄС Сербія передумала давати емігрантам паспорти за спрощеною схемою – ЗМІ
За даними видання, у квітні влада запропонувала видавати сербський паспорт іноземцям (ЗМІ робить акцент на росіянах) лише після одного року тимчасового проживання.
Якщо буде вирішено, що надання громадянства у форматі громадянства інвесторів підвищує ризик для внутрішньої безпеки та державної політики держав – членів Євросоюзу, "безвізовий режим може бути припинено", цитує газета заяву єврочиновників.
Тоді ж ЄК рекомендувала Белграду взагалі відмовитися або зупинити видавання так званих паспортів інвесторів.
Радник уряду Сербії в коментарі FT запевнив, що проєкт уряду зі спрощення набуття громадянства був "просто пропозицією", якої так і не було схвалено. Натомість уряд Сербії, найімовірніше, добиватиметься продовження посвідки на проживання для приблизно 200 тис. росіян, які прибули у країну з лютого 2022 року, ідеться у статті.
Financial Times зазначає, що ідея внести зміни у законодавство останніми тижнями розлетілася російськомовними соціальними мережами. Нова хвиля емігрантів готова переїхати до Сербії, сподіваючись звідти переїхати в інші європейські країни.
Контекст:
Сербія засудила агресію РФ проти України, але відмовляється вводити санкції проти країни-агресора. У МЗС України у квітні 2022 року висловлювали розчарування щодо цього, а канцлер Німеччини Олаф Шольц наголошував у червні, що Сербія як країна, яка прагне стати членом Європейського союзу, має приєднатися до санкцій ЄС проти Росії через її вторгнення в Україну. Вучич пояснював, що причина такої позиції його країни у "дуже складній ситуації" з енергопостачанням.
У липні Сербія, яка повністю залежить від російського газу, оголосила про намір закуповувати газ також в Азербайджану. У серпні Вучич заявив, що його країна шукає альтернативу російській нафті.
Сербія вперше приєдналася до санкцій Євросоюзу, введених 2014 року проти експрезидента України Віктора Януковича та його спільників, лише 12 березня 2022 року. Сербський політолог Ігор Новакович наголосив, що "це вперше, коли Сербія дотримується санкцій ЄС на користь України".
23 травня на щорічній конференції в Тирані держави Адріатико-Іонічного регіону, зокрема Сербія, ухвалили декларацію, у якій описали вторгнення Росії в Україну як "незаконне та невиправдане".
26 січня 2023 року міністр закордонних справ Сербії Івіца Дачі заявив, що Белград може ввести санкції проти Росії.