Південна Корея не передає Україні зброї, але є шляхи непрямої допомоги – посол України в Сеулі

Пономаренко зазначив, що питання прямого постачання зброї "надзвичайно чутливе" для Сеула
Фото: Посольство України в Республіці Корея / 주한 우크라이나대사관 / Facebook

Південна Корея надає нелетальну допомогу Україні для протистояння російській агресії, бо це обмежує законодавство Південної Кореї. Про це посол України в Сеулі Дмитро Пономаренко заявив "Радіо Свобода" в інтерв'ю, яке опублікували 9 січня.

"Республіка Корея підтримує Україну від моменту повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року. В основному Сеул сфокусований на наданні гуманітарної й фінансової допомоги нашій країні. [...] Лише протягом 2024 року в Україну було доставлено передану корейською стороною партію зі 148 одиниць важкої інженерної техніки, до якої увійшли вантажні транспортні засоби, протипожежна техніка й техніка для здійснення розмінування, бойові інженерні машини, спеціальна (будівельна) техніка", – сказав він.

Український дипломат зазначив, що Сеул допомагає Україні технікою для рятувальників, медиків і енергетиків.

"Питання прямого постачання зброї залишається надзвичайно чутливим для Республіки Корея. З початку повномасштабного російського вторгнення, посилаючись на рішення Ради національної безпеки Республіки Корея про заборону постачання зброї до країн, які перебувають у воєнному стані, Південна Корея незмінно дотримується заявленої позиції, згідно з якою передача Україні летального озброєння не є легітимною, а відповідно – й можливою. Але я навмисно наголосив на словосполученні "пряме постачання", оскільки існують шляхи непрямої допомоги Україні через наших головних партнерів, як зокрема США. І деякі країни віддають перевагу таким непрямим шляхам допомоги", – заявив Пономаренко.

Він пояснив, що ситуацію може змінити використання Росією у війні проти України північнокорейських військових.

"Факт залучення північнокорейських військових до бойових дій проти сил оборони України активно використовується нами в переговорах щодо подальшого перегляду Південною Кореєю підходів до військової підтримки України, зокрема в контексті скасування заборони на експорт летального озброєння", – підкреслив Пономаренко.

На його думку, "рано чи пізно факт участі КНДР у війні дасть суттєвий поштовх для подальшого збільшення обсягів допомоги з боку Республіки Корея, а також поглиблення військово-технічного співробітництва між Києвом і Сеулом".

Контекст:

Південна Корея надає Україні економічну й гуманітарну допомогу. Президент країни Юн Сок Йоль у січні 2023 року заявляв, що корейський закон, який забороняє постачання зброї країнам, котрі перебувають у стані конфлікту, "ускладнює" постачання зброї Україні.

24 жовтня 2024 року Юн Сок Йоль казав, що може розглянути можливість надання зброї Україні залежно від того, наскільки тісно Росія співпрацюватиме із КНДР у військовій сфері.

У листопаді в Південну Корею прибула офіційна делегація України на чолі з міністром оборони Рустемом Умєровим. ЗМІ писали, що в Сеулі українській делегації тоді відмовили у продажу зброї.