Пєсков припускає можливість від'єднання Visa і MasterCard у РФ і заявляє, що російська система "вже досить зміцніла"
Пєсков прокоментував заяву міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова про те, що Росія працює над відмовою від використання "контрольованих Заходом міжнародних платіжних систем".
На запитання про наявність ризиків від'єднання РФ від міжнародних платіжних систем у зв'язку із західними санкціями Пєсков заявив, що "ціла низка держав має на меті незаконними з погляду міжнародного права заходами стримувати Росію".
На думку Пєскова, вияви цих обмежень – "досить непередбачуваний процес", тому "відкидати не можна нічого".
За його словами, найкращий спосіб хеджування таких ризиків – створення систем, що компенсують відсутність послуг або форматів супроводу фінансової діяльності, тобто "систем зі зміцнення суверенітету". Він уточнив, що цей процес у Росії вже відбувається.
"Ви знаєте, що поступово, не без проблем, але почали створювати національну платіжну систему "Мир". Ми бачимо, що зараз ця система вже досить зміцніла. Так, вона не має поки міжнародного застосування, але все-таки вже з'явилися країни, де цією системою можна користуватися", – заявив Пєсков.
Він упевнений, що ця система з часом матиме глобальне поширення.
Контекст:
Будь-які операції з використанням продуктів і послуг платіжних систем Visa і MasterCard було заблоковано у Криму у грудні 2014 року.
Окрім того, Visa і MasterCard у березні 2014 року тимчасово перестали обслуговувати кілька сотень тисяч російських карток через санкції, які США ввели проти кількох бізнесменів із Росії. Зокрема було заблоковано картки "СМП Банка", основними власниками якого є Аркадій і Борис Ротенберги, картки банку "Россия" Юрія Ковальчука.
Після цього Держдума РФ ухвалила закон про створення "Національної системи платіжних карток".
У травні 2015 року секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов закликав від'єднати Росію від SWIFT за те, що російська фінансова система підтримує наступальні ядерні програми і терористів. У вересні того самого року дев'ятеро американських сенаторів звернулися з листом до міністерства фінансів США, у якому закликали сприяти відмові в доступі до системи SWIFT російських банків, котрі раніше потрапили під санкції.
У SWIFT заявили, що не збираються від'єднувати Росію від своїх послуг, незважаючи на політичний тиск, який чинять на неї.
США і їхні європейські союзники 2015 року теж відкинули можливість від'єднання Росії від SWIFT, писало агентство Bloomberg із посиланням на офіційних осіб, ознайомлених із питанням. На їхню думку, такий крок призведе до занадто великих "непрямих збитків".
2018 року Центробанк Росії розіслав малим банкам лист із рекомендацією знайти запасного партнера з обслуговування карток на випадок від'єднання РФ від міжнародних платіжних систем Visa і Mastercard.