"Похід ПВК "Вагнер" створив проблему". Путін ще не вирішив, чи їхати на саміт БРІКС, бо боїться нового заколоту – ЗМІ
Видання зазначає, що саміт БРІКС (міждержавне об'єднання Росії, Бразилії, Індії, КНР та ПАР), який відбудеться в ПАР 22–24 серпня, має велике значення для Кремля. Протягом останніх років російський президент дедалі більше робив ставку на міжнародні формати без участі Заходу. Кремль хотів якомога раніше оголосити про першу офіційну міжнародну поїздку Путіна після видання ордера МКС на його арешт, щоб продемонструвати Заходу й російському суспільству, що Путін не ізольований, а також, "як і раніше, сильний і стабільний", пише The Moscow Times.
Однак, за інформацією джерел, побоювання повтору внутрішньої дестабілізації в країні та втрати влади, а також ризик бути заарештованим за ордером досі не дозволили Путіну ухвалити остаточне рішення про участь у саміті. Після подій останніх місяців – ордер МКС, відсутність успіхів на фронті й марш найманців на столицю за потурання армії та спецслужб – президент РФ "відчуває невпевненість і сумніви", з'ясувало видання.
"У Кремлі та МЗС готують два базові сценарії участі Росії в саміті БРІКС. Перший – із Путіним. Другий – побоювання за внутрішню й зовнішню безпеку переважають. Путін залишається в Москві й виступає за допомогою відеоконференцзв'язку. Але в ПАР однаково летить делегація посадовців", – сказав The Moscow Times посадовець російського уряду.
ПАР ратифікувала Римський статут і має заарештувати Путіна, якщо він прибуде туди. Про це, зокрема, заявляли деякі посадовці цієї країни. Однак президент ПАР Сиріл Рамафоса протягом кількох місяців намагався знайти можливе рішення, зазначає видання.
Питання гарантій для Путіна обговорювали під час візиту президента ПАР у Санкт-Петербург у червні, сказав наближений до Кремля співрозмовник The Moscow Times. За його інформацією, тоді в Росії "отримали гарантії безпеки" від ПАР, проте заколот ватажка ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина створив ще один чинник ризику для Путіна, тому рішення про поїздку знову відклали.
"Брати до уваги ордер МКС для начальника було б просто образливо. Але ось похід ПВК "Вагнер" створив проблему й побоювання можливості перевороту", – заявив виданню російський посадовець, який раніше служив у спеціальних службах.
Контекст:
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна й російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії. Наразі Путін має офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що в Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним". Однак головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, попри аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.
ПАР запросила Путіна на 15-й економічний саміт БРІКС. ЗМІ писали, що країна веде переговори з російськими колегами про те, щоб Путін брав участь у саміті за допомогою Zoom, щоб уникнути необхідності арешту.
2015 року ПАР уже відмовлялася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, коли він був на саміті Африканського союзу в країні. Колишній президент ПАР Джейкоб Зума запропонував вийти з МКС 2016 року, але пізніше від цього плану відмовилися, нагадало Bloomberg.