Польська опозиція висунула Туска на посаду прем’єра. "Право і справедливість" також заявила про бажання сформувати уряд
Лідери польських опозиційних сил – "Громадянської коаліції", партії "Ліві", а також блоку "Третій шлях" – 24 жовтня підтвердили намір сформувати парламентську більшість у Сеймі і висунули кандидатуру колишнього прем'єра Польщі й ексглави Європейської ради Дональда Туска ("Громадянська коаліція") на посаду глави уряду. Про це повідомило RMF 24.
Лідери опозиції закликали президента Польщі Анджея Дуду довірити місію формування уряду країни представнику опозиції, яка перемогла на парламентських виборах.
24 жовтня Дуда провів консультації з представниками партії "Право і справедливість" і "Громадянської коаліції", повідомила в X шефиня канцелярії президента Польщі Гражина Ігначак-Бандих.
"Президент привітав партію "Право і справедливість" із перемогою на виборах і з гарним результатом на виборах – "Громадянську коаліцію". Обидві політсили представили своїх кандидатів на посаду прем'єр-міністра й заявили про своє бажання сформувати уряд", – написала Ігначак-Бандих в Х.
Вона додала в Х, що 25 жовтня відбудуться консультації Дуди з представниками блоку "Третій шлях", партій "Ліві" та "Конфедерація".
Контекст:
Туск був прем'єром Польщі у 2007–2014 роках.
16 жовтня 2023 року в Польщі відбулися вибори обох палат парламенту. За їхніми підсумками керівна партія "Право і справедливість", яку очолює чинний віцепрем'єр Ярослав Качинський, лідирує на виборах і в Сейм, і в Сенат, проте їй бракує голосів для самостійного формування більшості й, отже, нового уряду.
Як писав PAP, перше засідання нового складу Сейму має відбутися не пізніше ніж за місяць після проведення виборів (тобто до 14 листопада). На цьому засіданні чинний уряд Польщі на чолі з Матеушем Моравецьким має подати у відставку, після чого Дуда має внести на розгляд парламенту кандидатури нових міністрів. Якщо кандидатура президента не здобуде необхідної підтримки, право номінації прем'єра й міністрів перейде до Сейму.