Польська письменниця Курчаб-Редліх: Упевнена, що без допомоги когось з оточення Путіна Пригожин не влаштував би путчу G

Курчаб-Редліх вважає, що у Пригожин могли бути союзники в оточенні Путіна, але не береться з точністю сказати, хто саме
Скріншот: РИА ФАН / Telegram

Євген Пригожин, засновник визнаної міжнародною злочинною організацією російської приватної військової компанії "Вагнер", не зміг би організувати заколот, не маючи підтримки когось із оточення президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна. Таку думку в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловила польська письменниця, журналістка Кристина Курчаб-Редліх.


"Я не політологиня, але пам'ятаю, що 1991 року, коли був путч проти [першого президента СРСР Михайла] Горбачова, коли з'явився [як лідер і яскрава політична постать майбутній перший президент РФ Борис] Єльцин та інші, минуло чотири місяці – і розвалився Радянський Союз. Ми можемо зараз тішитися надією, що зараз теж так буде", – заявила Курчаб-Редліх.

Письменниця наголосила, що не є експерткою в тому, що стосується оточення глави Кремля.

"Я не хочу говорити про путч, тому що ви набагато більше знаєте, ніж я, що там сталося. Але я впевнена, що без допомоги когось із оточення путінського він цього не робив би", – сказала вона Гордону.

Курчаб-Редліх згадала, що "начебто з'являлися" версії про гіпотетичну підтримку Пригожина з боку російського бізнесмена, близького друга Путіна Юрія Ковальчука і заступника глави адміністрації президента РФ Сергія Кирієнка, тому що "вони мовчали, не заявили одразу про підтримку Путіна".

"Але на 100% Путін – нелюба людина. Не найулюбленіша людина в цьому середовищі. Це ватажок мафії... Він усе тримає за ниточки. І що далі буде, хто сильніше потягне за цю ниточку, я не знаю. Але я впевнена, що він дуже ослаблений. Це ж видно після путчу", – вважає польська письменниця.

На її думку, Путін ніколи не припиняв думати про те, як Росії взяти реванш за розпад СРСР.

"Його дорога до [війни в] Україні йшла... Він ішов до цієї дороги весь час. У своєму першому виступі на посаді президента в Раді Федерації – який це був бойовий виступ! – "ми піднімаємося з колін", звичайно, і "ми повернемо все, що наше", і що "ми захищатимемося". Хто ж нападав на Росію 2000 року? Ніхто. Він про цей "захист" постійно думав і говорив. Одразу з'явилося 100 шкіл кадетів... У цих школах скрізь були портрети Путіна. І всі, навіть маленькі діти, уже починали воювати й захищатися", – підсумувала Курчаб-Редліх.

Польська письменниця Курчаб-Редліх: Вітчим почав ненавидіти Путіна й дуже сильно його бив. Ця маленька людина раптом іде до школи, де всі знають, що він позашлюбна дитина, на Кавказі це жахлива річ. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: Дмитро Гордон / YouTube

Контекст:

23–24 червня у РФ Пригожин влаштував заколот. Увечері 23 червня він звинуватив військових країни-окупанта РФ у завданні удару по тиловому табору найманців ПВК "Вагнер" за командою, яка надійшла від начальника Генштабу Валерія Герасимова після наради з міністром оборони Сергієм Шойгу. Міноборони Росії назвало цю заяву Пригожина "інформаційною провокацією".

Уранці 24 червня Пригожин заявив про захоплення військових об'єктів Ростова-на-Дону й намір іти на Москву, але вже ввечері він сказав, що передумав і розвернув колони "у зворотному напрямку". Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, заявив, що це він вів переговори із Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців. У Кремлі повідомили, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь".

26 червня пресслужба Пригожина опублікувала аудіозвернення, у якому той заявив, що він не мав на меті повалити владу у РФ. Того самого дня президент країни-агресора Росії Володимир Путін виступив із терміновим зверненням, у якому назвав учасників заколоту "зрадниками", котрі зробили помилку. Він закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе піти в Білорусь, заявив він.

27 червня ФСБ оголосила про закриття справи щодо заколоту, а міноборони РФ повідомило, що важку техніку ПВК передадуть російській армії. Того самого дня Лукашенко розповів, що Пригожин уже перебуває на території Білорусі. 6 липня білоруський політик уточнив, що Пригожина і ПВК "Вагнер" у Білорусі немає. У ЗМІ з'явилася інформація, що Пригожин після заколоту був у Росії.

10 липня західні ЗМІ повідомили, що Пригожин зустрічався у Москві з Путіним уже після влаштованого заколоту. Цю інформацію підтвердив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, який 29 червня (у день зустрічі глави Кремля із засновником ПВК "Вагнер", яку сам Пєсков і озвучив) заявляв, що нібито нічого не знає про місцеперебування Пригожина.

Сам Путін також підтвердив зустріч, на якій, за його словами, було 35 людей. Глава Кремля розповів, що під час бесіди із Пригожиним і вагнерівцями "дав оцінку" заколоту й запропонував найманцям варіанти подальшого працевлаштування. Також він заявив, що ПВК "Вагнер" "юридично не існує", оскільки приватні військові компанії у РФ заборонені.

Пригожин міг влаштувати заколот через свій "імпульсивний характер", повідомив "Проект" із посиланням на оточення Пригожина. "На запитання, що це було, він нібито відповів своїм співробітникам так: "Психанув", – написало видання.

Президент США Джо Байден 13 липня порадив Пригожину побоюватися замаху.