Понад 78 тис. біженців прибули з Нагірного Карабаху до Вірменії. Пашинян заявив про "акт етнічної чистки", в Азербайджані спростували

Із Нагірного Карабаху виїхало майже дві третини населення
Фото: EPA

Станом на 22.00 28 вересня до Вірменії в'їхало 78 тис. 354 вимушені переселенці з Нагірного Карабаху. Про це повідомило "Радио Азатутюн" із посиланням на уряд Республіки Вірменія.

Усіх, хто не має заздалегідь визначеного місця проживання, уряд забезпечує відповідним житлом, ідеться у повідомленні.

"Медуза" зазначає в Telegram, що вірменське населення Нагірного Карабаху становило приблизно 120 тис. осіб. Отже, із регіону, який перейшов під контроль Азербайджану, до Вірменії виїхало майже дві третини вірмен.

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, пише "Медуза", заявив, що "вихід вірмен" триває, і найближчими днями в Нагірному Карабасі їх не залишиться.

"Це акт етнічної чистки", – висловився він.

Зі свого боку влада Азербайджану закликала вірменських жителів Нагірного Карабаху не їхати і "стати частиною азербайджанського багатонаціонального суспільства". Про це йдеться у відповіді міністерства закордонних справ Азербайджану на заяву Пашиняна.

У зовнішньополітичному відомстві Азербайджану наголосили, що Баку вважає виїзд вірменських жителів із Карабаху "їхнім особистим та індивідуальним рішенням", що не має "нічого спільного з насильницьким переселенням".

Контекст:

1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я та припинення вогню, але періодично між сторонами виникають збройні сутички.

На міжнародному рівні Нагірний Карабах визнано частиною Азербайджану.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі стався наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію й авіацію. Під час конфлікту, за даними ЗМІ, загинуло приблизно 7 тис. людей.

У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабасі. Згідно з домовленостями, вздовж лінії зіткнення у Нагірному Карабасі розмістили 1960 російських миротворців. Азербайджан здобув право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський та Лачинський.

Після цього між країнами були нові загострення. Зокрема, Вірменія неодноразово звинувачувала Азербайджан у блокуванні Лачинського коридору – "єдиної дороги, яка сполучає Нагірний Карабах із Вірменією та зовнішнім світом".

19 вересня 2023 року Міноборони Азербайджану оголосило про проведення "антитерористичних заходів" у Нагірному Карабасі з метою "відновлення конституційного ладу". За день, 20 вересня, "влада" невизнаної Нагірно-Карабаської республіки оголосила про рішення припинити вогонь. Згідно з домовленістю, регіон покинуть підрозділи армії Вірменії, а збройні формування "армії оборони Нагірного Карабаху" буде роззброєно. Видання "Кавказский узел" зазначило, що Азербайджан дістав контроль над регіоном унаслідок фактичної капітуляції Степанакерта.

28 вересня "влада" невизнаного Нагірного Карабаху оголосила про припинення існування "республіки" з 1 січня 2024 року.