Посол США в Китаї сподівається, що Пекін зробить "правильний вибір", підштовхнувши Росію до припинення війни в Україні

Бернс сказав, що нещодавно зустрічався з послом Китаю Лі Хуеєм
Фото: EPA

Посол США в Китаї Ніколас Бернс 9 червня під час зустрічі від Глобальної коаліції лідерів Штатів висловив сподівання, що Китай "зробить правильний вибір", підштовхнувши Росію до припинення війни в Україні. Його цитує канал CNN.

За його словами, "це те, чого хоче й очікує світ". Він додав, що не може передбачити, що зробить уряд КНР, але США розраховують, що Китай підштовхне Росію до миру.

Бернс також сказав, що нещодавно зустрічався з послом Китаю Лі Хуеєм, котрий деякий час тому здійснив турне Європою для пошуку шляхів припинення повномасштабної війни РФ проти України.

Контекст:

Китай із початку нападу РФ на Україну намагався дотримуватися нейтральної позиції і прямо не засуджував дій Москви.

Однак після року повномасштабної війни Пекін активізував свою позицію: 24 лютого 2023 року оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який містить 12 пунктів, їх привітали в Москві і скептично сприйняли на Заході. Президент України Володимир Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, ідеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.

У квітні 2023 року відбулася перша з початку повномасштабної війни телефонна розмова Зеленського з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Того самого дня Китай уперше проголосував за резолюцію ООН, у якій, зокрема, РФ названо агресором (пізніше у представництві КНР при ООН стверджували, що позиція Пекіна не змінилася і країна не схвалює визначення Росії як агресора, а голосування не пов'язане з розмовою Зеленського та Сі Цзіньпіна).

За підсумками розмови Зеленського та Сі Цзіньпіна Пекін вирішив скерувати з візитом в Україну й інші країни спецпредставника, який проведе переговори з усіма сторонами щодо "врегулювання воєнного конфлікту". Цим спецпредставником став 70-річний Лі Хуей, який обіймав посаду посла КНР у Росії із 2009-го до 2019 року.

16–17 травня Лі Хуей відвідав Україну. Із ним зустрічалися Зеленський, глава МЗС Дмитро Кулеба та інші представники влади країни. Під час візиту до Києва спецпредставник КНР заявив, що "панацеї для виходу з кризи немає". Кулеба на зустрічі з китайським дипломатом сказав, що Україна не сприймає жодних пропозицій, які передбачають втрату її територій або заморожування конфлікту.

Після візиту до Києва Лі Хуей відвідав Варшаву, Берлін, Париж і Брюссель, а 26 травня побував у Москві.

2 червня Лі Хуей висловив думку, що в України та РФ "багато труднощів", щоб сісти за стіл переговорів про припинення війни, але "сторони не повністю позбавлені консенсусу".