Президентка Бундестагу Бас хоче відвідати Україну

Бас (на фото) запросив до України Стефанчук
Фото: EPA
Президентка німецького парламенту – Бундестагу – Бербель Бас планує відвідати Київ із робочим візитом. Про це у коментарі dpa 5 травня повідомила її прессекретарка.

Вона зазначила, що Бас має намір поїхати в Україну на запрошення голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, щоб провести перемовини та спільно вшанувати пам'ять жертв Другої світової війни.

3 травня Київ відвідав лідер найбільшої опозиційної партії Німеччини – Християнсько-демократичного союзу (ХДС) – Фрідріх Мерц. Під час візиту він зустрівся із президентом України Володимиром Зеленським.

Український журналіст-міжнародник Павло Шаповал припускає, що візит Мерца створить "досить амбівалентну ситуацію": "з одного боку, візит до Києва одного з найвпливовіших політиків країни – це потужний сигнал підтримки, з іншого, зустріч Зеленського з Мерцем створить картинку "підсиджування" канцлера Німеччини Олафа Шольца".

Бас, яка, як і Шольц, представляє Соціал-демократичну партію Німеччини (СДПН), яка є частиною коаліції, обіймає другу за значущістю посаду в Німеччині після президента Франка-Вальтера Штайнмаєра.

Dpa зазначає, що відвідати Київ також планує глава МЗС ФРН Анналена Бербок.

День пам'яті та примирення, присвячений пам'яті жертв Другої світової війни, в Україні вшановують 8 травня.

Контекст:

У ФРН дедалі частіше звучать вимоги, щоб до Києва поїхав канцлер Німеччини Шольц.

13 квітня він заявляв, що не планує поїздки в Україну найближчим часом. Шольц додав, що був у Києві всього за кілька днів до початку вторгнення РФ (24 лютого) і регулярно телефонує Зеленському.

Посол України у Німеччині Андрій Мельник говорив в інтерв'ю "Європейській правді", що Зеленський запросив Шольца відвідати Київ. На думку Мельника, візит глави уряду Німеччини матиме сенс, якщо він "привезе із собою рішення коаліції про нову підтримку" України.

2 травня Шольц в інтерв'ю ZDF наголосив, що не хоче їхати до Києва, доки українську столицю не відвідає Штайнмаєр. 12 квітня видання Bild повідомило, що Штайнмаєр хотів приїхати до України 13 квітня, але його візит не погодив Зеленський – нібито з тієї причини, що останніми роками у Штайнмаєра "тісні зв'язки" з Росією. За інформацією Die Zeit, Штайнмаєр кілька разів намагався зв'язатися із Зеленським телефоном, але безуспішно.

Мельник в інтерв'ю dpa розкритикував Шольца через його відмову їхати в Україну, зазначивши, що "вдавати із себе скривдженого" – "не дуже по-державному".

Мерц в інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung засудив Шольца за ситуацію, яка склалася. Мерц вважає, що Україна неправильно вчинила, відмовивши Штайнмаєру у візиті до Києва, хоча образа на нього "має політичне та історичне підґрунтя", але він упевнений, що Шольц не повинен був допустити, щоб ситуація дійшла до того, коли його "підштовхують" до поїздки в Київ – "він уже має бути там".

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба переконаний, що дипломати врегулюють ситуацію з візитом Штайнмаєра до України без шкоди для відносин двох країн.