Президент Вірменії Саркісян прийняв відставку уряду Пашиняна

Саркісян прийняв відставку Пашиняна
Фото: president.am
Президент Вірменії Армен Саркісян прийняв відставку уряду, про яку 25 квітня оголосив прем'єр-міністр Нікол Пашинян. Про це йдеться у тексті указу, опублікованого на сайті глави Вірменії в неділю.

"На підставі ст. 130 конституції приймаю відставку уряду", – зазначено в указі Саркісяна.

Пашинян заявив у відеозверненні 25 квітня, що йде у відставку для проведення у Вірменії позачергових парламентських виборів. Згідно з конституцією республіки, їх проведення можливе лише в разі, якщо прем'єр-міністр подає у відставку, а парламент двічі не обирає нового.

У зв'язку зі складанням повноважень прем'єр-міністром у межах технічної процедури у відставку у повному складі пішов уряд Вірменії. Водночас Пашинян повідомив, що й далі виконуватиме обов'язки глави уряду до виборів.

Контекст:

18 березня Пашинян оголосив позачергові парламентські вибори на тлі політичної кризи. Вони мають відбутися 20 червня.

У Вірменії загострилася політична криза після того, як опозиція закликала Пашиняна піти у відставку за підписання угоди про припинення війни в Нагірному Карабасі. Згідно з документом, Нагірний Карабах передав Азербайджану п'ять районів, а вірменська армія змушена була покинути регіон. Відставку уряду Пашиняна підтримував і президент країни Армен Саркісян.

У Пашиняна виник конфлікт із військовими на тлі політичної кризи в країні. За його поданням наприкінці лютого звільнили заступника начальника Генштабу збройних сил Вірменії Тирана Хачатряна, який публічно висміяв слова прем'єра про ракети комплексів "Іскандер", які "не вибухнули". Цю зброю Вірменія використовувала під час конфлікту з Азербайджаном.

У відповідь на це Генштаб  25 лютого висунув вимогу про відставку Пашиняна і його уряду. Військові вважають, що прем'єр-міністр більше не здатний ухвалювати адекватні рішення. Прем'єр-міністр у відповідь оголосив про відставку начальника Генштабу, назвав подію "спробою військового перевороту".

27 лютого Саркісян відмовив прем'єру у звільненні начальника Генштабу, оскільки проєкт указу, на його думку, суперечить конституції країни. 2 березня Саркісян знову не підписав клопотання Пашиняна про усунення Гаспаряна. У відповідь на відмови Саркісяна Пашинян заявив, що Гаспаряна вважають звільненим із його посади з 10 березня за законом "Про військову службу і статус військовослужбовців". Саркісян після такого рішення звернувся до Конституційного суду країни.

Колишній журналіст Пашинян очолює уряд Вірменії із травня 2018 року. Він прийшов до влади унаслідок масових акцій протесту.