Прибічники Саакашвілі провели стихійну акцію біля грузинської в'язниці

Саакашвілі 1 жовтня оголосив голодування
Фото: EPA
Прибічники експрезидента Грузії Михайла Саакашвілі 10 жовтня зібралися на стихійну акцію біля руставської в'язниці, у якій перебуває політик. Про це повідомив інформаційний портал "Новости-Грузия".

Люди вимагали звільнення Саакашвілі й закликали його припинити голодування.

"Як і всі присутні тут, я дуже занепокоєний. Мішо, може, хоча б на час ти зупиниш [голодування] або подумаєш про лікування... Я завжди був, є і буду поруч, але зараз твоє здоров'я дуже важливе", – сказав брат експрезидента Давид Саакашвілі.

Гендиректор телеканала Mtavari Ніка Гварамія, який є одним з адвокатів Саакашвілі, планує зустрітися зі своїм підзахисним 11 жовтня. За його словами, адвокати не можуть діяти проти волі Саакашвілі, але намагатимуться зробити все можливе, щоб життю політика не загрожувала небезпека.

Особистий лікар Саакашвілі Ніколоз Кіпшидзе 10 жовтня повідомив, що стан політика на 10-й день голодування погіршився. За словами лікаря, політик відмовляється вживати й мед із соком, про який заявляла пенітенціарна служба. Наразі він п’є тільки воду.

Пенітенціарна служба Грузії інформацію про погіршення здоров'я політика спростувала. У відомстві заявили, що "життєві показники ув’язненого в нормі, він перебуває під постійним наглядом медичного персоналу", зазначає "Новости-Грузия".

10 жовтня жителі грузинського села Мунгало привезли до руставської в'язниці продукти – випічку, баранину, соки, мед – і попросили Саакашвілі припинити голодування. Про це повідомила грузинська служба "Радіо Свобода".

"Грузії потрібен Михайло Саакашвілі, тому ми просимо його припинити голодування. Усе, що ви тут бачите, було зібрано від імені всього села", – сказав житель Мунгало Мохаммад Ейбов.

Контекст:

Саакашвілі обіймав пост президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Незабаром після того як пішов із поста президента, він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Щодо Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.

Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали. Незабаром МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі. Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування.

1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетинання Саакашвілі кордону.

Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Зеленський заявив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.