Промисловість Росії зазнає труднощів через дефіцит підшипників, 60% яких країна імпортувала – Київська школа економіки

У Росії понад 20 заводів із виробництва підшипників, але вони не забезпечують усіх потреб ринку
Фото: depositphotos.com
Через те, що найбільші західні виробники підшипників покинули Росію, ця промисловість зазнає труднощів під час адаптації до нових умов. Зокрема, у великому дефіциті підшипники, які використовують для виробництва вагонів і локомотивів, що призводить до зупинення виробництва, йдеться в аналізі Київської школи економіки (KSE).

У Росії понад 20 заводів із виробництва підшипників, але вони не забезпечують усіх потреб ринку – приблизно 60% підшипників у вартісному вираженні імпортують. Частка імпорту в різних сферах різна. В оборонну промисловість іноземним компаніям потрапити складно – тут підшипники російського виробництва становлять 83%. Загалом у промисловості частка російських підшипників лише 30%. Головними країнами – постачальниками імпортних підшипників до РФ є Казахстан, Німеччина, Японія, Малайзія, Китай, Італія, США.

Найпомітнішою стала проблема з касетними підшипниками для будівництва інноваційних вагонів і локомотивів. Раніше такі підшипники у РФ випускали "ЕПК-Бренко" (спільно з американською Amsted Rail), СКФ (завод шведської SKF) і "Тимкен ОВК" (спільно з американською Timken). За виторгом частка цих трьох заводів у РФ становить приблизно половину всіх виробників.

На початку березня США заборонили експорт підшипників у РФ. Amsted Rail, SKF і Timken пішли з РФ. Припинили постачання закордонних компонентів – і підшипникові заводи зупинилися, створивши на російському ринку дефіцит і ризик тривалого зупинення виробництва й ремонту важких вагонів. "Тимкен ОВК" припинив діяльність, а "ЕПК-Бренко" намагається продовжувати випуск. СКФ передали менеджменту і перейменували на "ТЕК-КОМ производство". Є повідомлення, що всі три заводи зараз зупинили виробництво через відсутність запчастин.

Не всі іноземні виробники покидають РФ. Жодних заяв щодо виходу не робив німецький виробник Schaeffler Group, який не зупинив роботу в РФ. Не робили заяв і HTH bearings (Китай), Koyo Seiko (Японія), Asahi Seiko (Японія).

Як зазначає KSE, закрити дефіцит підшипників можна китайськими виробами, але тут також є кілька проблем. По-перше, надання ширшого доступу на ринок китайським виробам суперечить цілям локалізації виробництва. Як захисний захід від китайських виробників у РФ із 2011 року діє антидемпінгове мито, що становить 41,5%. Мінпромторг РФ не вважає за потрібне скасовувати антидемпінгове мито на ввезення з КНР касетних підшипників. Окрім того, потрібна сертифікація продукції, яка займає багато часу. Ще ода ціль, яку намагається досягти уряд РФ – повна локалізація виробництва, але це теж потребуватиме кількох років.

"Дефіцит підшипників є суттєвою проблемою для машинобудування РФ, адже галузь сильно залежить від імпорту. Вихід західних компаній і заборона експорту до РФ призвели до дефіциту окремих видів підшипників. Підприємства шукають варіанти заміни компонентів з інших країн, зокрема, китайських, але це потребує часу", – наголошують експерти.

Контекст:

Після початку військового вторгнення Росії в Україну, яке сталося 24 лютого, з країни-агресора почали йти міжнародні компанії. Згідно з підрахунками Інституту керівників вищої ланки Єльського університету, з РФ уже пішло понад 1000 компаній.

Про зупинення роботи у Росії заявили платіжні системи PayPal, Visa і MasterCard. Із ринку пішли ритейлери IKEA та Jysk. Apple і Microsoft зупинили продаж продукції. Зупинили прокат фільмів найбільших голлівудських кіностудій, масово закриваються магазини модних брендів.

Про тимчасове закриття своїх ресторанів оголосив KFC, остаточно вирішив піти McDonald's. Корпорація Nestle зупиняє роботу брендів KitKat і Nesquik. Зупинила роботу в країні-агресорі Coca-Cola, а PepsiCo вирішила зупинити там продаж своєї газованої води.

Водночас деякі великі мережі продовжують роботу у Росії. Зокрема, припиняти бізнес у РФ відмовилася мережа будівельних магазинів Leroy Merlin. Мережа супермаркетів Auchan ("Ашан") до останнього відмовлялася йти з РФ, але 5 квітня ухвалила рішення згорнути інвестиції і припинити постачання до РФ.