Протасевич: Моя совість абсолютно чиста, я нікого не зраджую, нікого не здаю

Протасевич зазначив, що "не змінив своїх політичних поглядів"
Фото: EPA (архів)
Опозиційний білоруський журналіст, політв'язень Роман Протасевич заявив, що торгу зі слідством у нього не було. Про це він сказав на організованій МЗС Білорусі пресконференції, яку транслював Національний пресцентр країни в YouTube, відповідаючи на запитання про те, чи обіцяли йому свободу в обмін на співпрацю зі слідством.

"Жодного торгу зі слідством у мене не було. Будь-яка моя участь, зокрема в цьому заході, є винятково добровільною... Мене ніхто й ніколи не примушував до повної співпраці зі слідством. Це винятково мій вибір і винятково моє рішення", – сказав він.

Заарештований журналіст заявив, що розуміє, якої шкоди завдав "не тільки державі, а й країні", і хоче виправити її.

Він також заявив, що знає, що про нього пишуть в інтернеті, зокрема називають зрадником, тому що йому "давали почитати зведення Telegram-каналів".

"Моя совість абсолютно чиста. Я нікого не зраджую, я нікого не здаю", – заявив Протасевич. Водночас він зазначив, що, як казав раніше в інтерв'ю білоруському держканалу ОНТ, надає слідству унікальні відомості "в найрізніших напрямах".

Протасевич підкреслив, що завжди щиро вірив у те, що він робив, і з професійного погляду радий своїй причетності до проєкту NEXTA, який "усього за рік, будучи головним редактором, зробив найбільш читаним російськомовним ЗМІ у світі станом на серпень місяць".

"Я все робив з огляду на власні переконання. Я ніколи не одержував великих грошей, ніколи не мав на меті політичних інтересів будь-якої країни", – сказав журналіст. За його словами, у проєкті NEXTA і згодом, у штабі лідерки опозиції Світлани Тихановської, він працював із такими самими ідейними людьми, але під час того, як масові протести вщухали, "то більше починалися внутрішні чвари й політичні ігри, власні амбіції".

Журналіст стверджує, що його "ніхто додатково ні в чому не переконував", і він ще до арешту хотів піти з політичних рухів, припинити займатися Telegram-каналами і бути тільки фотографом Тихановської.

"Я не змінив своїх політичних поглядів. Я можу точно так само чесно й відкрито сказати перед усіма камерами, що я не буду політичним прибічником президента... Я не кажу, що я переходжу на бік держави. Ніхто мене додатково ні в чому не переконував, на мені немає електрошокерів, мені не колють сироватки правди, нічого, навіщо мені це? Ви не вірите в те, що я говорю щиро? Якщо не вірите, так і скажіть", – заявив Протасевич.

Журналістка "БелаПАН" Тетяна Коровенкова у відповідь висловила співчуття всьому, що довелося пережити Протасевичу, і підкреслила, що не вірить нічому, що він говорить.

"Звичайно, СІЗО – це не квартира у Вільнюсі, але зі мною все гаразд. Я розумію, чому я перебуваю під слідством, розумію, за які злочини, у котрих я зізнався, мені доведеться відповідати", – усе, що відповів на це Протасевич.

Під час цієї пресконференції він також кілька разів повторив, що ніхто його не бив, він почувається добре, і сказав, що вважає "справжніми заручниками ситуації" своїх батьків і затриману разом із ним його дівчину Софію Сапегу.

Деякі іноземні дипломати й журналісти BBC вийшли із зали, де проводили пресконференцію, відмовившись брати участь у заході, на якому затриманий журналіст перебував не зі своєї волі й під тиском.

Представники білоруської опозиції називали попередні продемонстровані білоруським телебаченням "інтерв'ю" із журналістом результатом тортур і зазначали, що Протасевич – "заручник у руках терористів". Батько Протасевича також висловлював упевненість, що його сина змусили говорити все, що було сказано в опублікованих відео.

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив екстрене приземлення в Мінську нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за доручення Олександра Лукашенка, який перебуває при владі в Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби затримали Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу. Сапегу і Протасевича заарештували, їх визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

3 червня на провладному каналі ОНТ з'явилося півторагодинне "інтерв'ю" Протасевича. У ньому опозиціонер, зокрема, сказав, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, заявив, що не хоче більше "лізти в політику", а також прокоментував чутки про нібито участь у батальйоні "Азов". Водночас на його руках було видно сліди травм.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.