"Пушкін дописався, Гагарін долітався, а Гіркін договорився". У ГУР МО прокоментували затримання колишнього ватажка бойовиків "ДНР"
Затримання колишнього ватажка бойовиків "ДНР" Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) свідчить про посилення протистояння в російській політичній і силовій верхівці. Таку думку представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов висловив 21 липня в ефірі національного телемарафону, який транслює телеканал "Рада".
"[Убитий на дуелі російський поет Олександр] Пушкін дописався, [загиблий у результаті авіакатастрофи радянський космонавт Юрій] Гагарін долітався, а Гіркін договорився. Це хороші новини. Там [у російській верхівці] банка з павуками продовжує активно рухатися. Ми можемо бажати успіхів усім учасникам процесу", – заявив Юсов.
За його словами, такі процеси всередині Кремля раніше відбувалися у прихованішій формі, але після спроби заколоту засновника російської приватної військової компанії "Вагнер" (визнаної міжнародною злочинною організацією) Євгена Пригожина вони "дедалі більше почали виходити назовні".
Юсов назвав ситуацію з ексватажком бойовиків "ДНР" парадоксальною, оскільки "на Москву йшов і збивав літаки Пригожин", а затримали Гіркіна. Він заявив, що вважає такі парадокси "особливістю путінського режиму".
"Питання не в самому Гіркіні. Він і до цього не діяв як самостійна фігура. Значить, мешканці веж Кремля переходять до активної фази внутрішнього протистояння. І тут точно можна сказати, що далі буде", – резюмував представник ГУР МО.
Про затримання Гіркіна 21 липня повідомило, посилаючись на джерела у правоохоронних органах, російське агентство РБК. Інформацію підтвердила дружина колишнього ватажка бойовиків "ДНР" Мирослава Регінська, уточнивши, що Гіркіна обвинувачують в екстремізмі.
За три дні до затримання, 18 липня, Гіркін розкритикував президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна (не вперше, але цього разу в різких висловлюваннях), заявивши, що "23 роки країну очолював нікчема".
Контекст:
Гіркін народився 1970 року в Москві. Брав участь у воєнних конфліктах у Придністров'ї й Боснії, а також у двох чеченських кампаніях, захоплюється військовою реконструкцією. Під час війни в Чечні, за даними російських правозахисників, викрадав і, можливо, мав стосунок до вбивств місцевих жителів.
За інформацією видання "Сноб", Гіркін з 1996-го до 2013 року був співробітником Федеральної служби безпеки РФ. До 2014 року, за даними СБУ, Гіркін неодноразово бував в Україні. Востаннє він легально перетнув кордон України 26 лютого 2014 року – прилетів до Сімферополя. Під час анексії Криму Росією був радником глави окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова.
У квітні 2014 року Гіркін переїхав на Донбас. Під його керівництвом 12 квітня бойовики захопили Слов'янськ Донецької області. 5 липня бойовики на чолі з Гіркіним покинули місто й переїхали до Донецька. Із травня до серпня 2014 року Гіркін називав себе "міністром оборони ДНР". На початку серпня стало відомо, що він склав повноваження й повернувся до Росії.
Гіркін перебуває в розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема ст. 258-3 (створення терористичної групи або терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних або громадських будівель чи споруд).
17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги визнав його, а також росіянина Сергія Дубінського та українця Леоніда Харченка відповідальними за катастрофу MH17.