Путін пообіцяв допомогти Таджикистану через загострення на кордоні з Афганістаном
Президент Росії Володимир Путін 5 липня пообіцяв допомогу Таджикистану у зв'язку із загостренням ситуації на кордоні з Афганістаном. Про це повідомила пресслужба Кремля.
У телефонній розмові з таджицьким лідером Емомалі Рахмоном Путін "підтвердив готовність надати необхідну підтримку як у двосторонньому плані, так і в межах Організації Договору про колективну безпеку".
"Детально обговорено непросту ситуацію на таджицько-афганському кордоні, зумовлену ескалацією збройного протиборства на території Афганістану, зокрема у прикордонній зоні. Лідери висловили взаємний настрій на подальше зміцнення російсько-таджикистанських відносин стратегічного партнерства і союзництва", – підкреслили в Кремлі.
Контекст:
Таджицькі прикордонники 3 липня пустили у свою країну понад 300 афганських військових, які відступили після сутички з бойовиками руху "Талібан". Тоді загострилася ситуація в афганській провінції Бадахшан, таліби захопили прикордонну комендатуру "Овез".
Сьогодні, 5 липня, Рахмон доручив міністерству оборони мобілізувати 20 тис. військових для зміцнення афганського кордону після загострення ситуації з талібами.
Таліби почали розширювати вплив по всій країні після того, як США почали виведення військ, закрили деякі бази і передали їх афганському уряду. Із травня цього року станом на кінець червня бойовики захопили понад 50 із 370 районів Афганістану.
Президент Афганістану Ашраф Гані змушений був змінити міністрів оборони і внутрішніх справ, а також начальника штабу армії на тлі збільшення втрат після посилення бойових дій із талібами.
Вашингтон ввів війська в Афганістан після терактів 11 вересня 2001 року. Це рішення підтримали близькі союзники США. Офіційно проголошеною метою війни було знищення військової структури "Аль-Каїди" і позбавлення цієї терористичної організації позицій в Афганістані через усунення від влади в Кабулі руху "Талібан".
Представники США і радикального руху "Талібан" 29 лютого 2020 року підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. 1 травня 2021 року – це крайній строк, встановлений документом.
25 березня президент США Джо Байден сказав, що Сполучені Штати не встигнуть вивести своїх військових з Афганістану у строки, домовлені з рухом "Талібан", "із різних тактичних причин".
США почали виведення військ у квітні. За словами Байдена, після вбивства 2011 року ватажка терористичної організації "Аль-Каїда" Усами бен Ладена військова присутність США в Афганістані "стає все більш незрозумілою".
За інформацією Reuters, американські війська планують вивести до 11 вересня.
За даними Пентагону, до останнього виведення в Афганістані перебувало майже 2,5 тис. американських військовослужбовців. На піку, у 2001-му, було 98 тис.