Шерман: Путін розпочав цю війну. Він створив глобальну продовольчу кризу

Шерман сказала, що флот РФ блокує доступ до портів України, позбавляючи країну можливості експортувати зерно
Фото: EPA
Війна Росії в Україні призвела до гострого браку продовольства в Україні та спровокувала глобальну продовольчу кризу, яку відчувають у всьому світі. Про це 29 березня заявила заступниця держсекретаря США Венді Шерман на засіданні Організації Об'єднаних Націй, повідомив телеканал CNN.

Шерман поінформувала, що флот РФ розбомбив щонайменше три цивільні кораблі, які перевозили товари із Чорного моря, і блокує доступ до портів України, позбавляючи країну можливості експортувати зерно й не даючи можливості приблизно 94 кораблям із продовольством вийти до Середземного моря.

"Поки [президент РФ Володимир] Путін продовжує свою війну, поки російські війська і далі бомбардують українські міста та блокують колони з гуманітарною допомогою, поки оточені мирні жителі не можуть дістатися безпечного місця, ця гуманітарна криза лише посилюватиметься. Путін розпочав цю війну. Він створив цю глобальну продовольчу кризу. І він той, хто може це зупинити", – наголосила Шерман.

Російські окупанти мінують поля в Україні, знищують запаси палива, підривають техніку аграріїв. Про це президент України Володимир Зеленський розповів 26 березня під час звернення до учасників Doha Forum – 2022.

"Російські війська заблокували наші морські порти. Для чого вони це роблять? Нашій державі вистачить продовольства. Але відсутність експорту з України вдарить по багатьох народах – в ісламському світі, Латинській Америці та інших частинах планети", сказав глава держави.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Президент США Джо Байден попереджав 24 березня, що світові загрожує брак харчових продуктів через війну Росії проти України.

Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення в різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс та Ліван.

За даними аналітичного сайта The Observatory of Economic Complexity, Росія є найбільшим у світі експортером пшениці, на її частку припадає понад 18% міжнародного експорту. Україна є п'ятим за величиною експортером пшениці (після Росії, Франції, США та Канади), на її частку припадає приблизно 7% світових продажів.

В ООН вважають, що наслідки конфлікту, пов'язані з продовольством, відчують Єгипет, Туреччина, Бангладеш та Іран, які купують понад 60% пшениці в Росії та Україні, а також Ліван, Туніс, Ємен, Лівія та Пакистан, які також дуже залежать від постачання пшениці із цих двох країн.

Експерти громадської організації "Українська природоохоронна група" припускають, що через воєнні дії в Україні не будуть засіяні або будуть тимчасово недоступні 202 600 км&³2; земель, що становить приблизно 34% усієї площі суші України.

За даними Міністерства аграрної політики, усі базові потреби України в аграрній продукції закрито на кілька років, Україна зараз шукає можливості вивезти призначену для експорту продукцію за кордон в умовах блокування Росією портів.