Путін 2016 року доручив розвідці підтримати "психічно неврівноваженого" Трампа – The Guardian

Нарада, про яку написало The Guardian, відбулася 22 січня 2016 року
Фото: kremlin.ru

Президент Росії Володимир Путін 2016 року доручив розвідці підтримати на виборах президента США "психічно неврівноваженого" Дональда Трампа. Про це 15 липня написало The Guardian із посиланням на документи з Кремля.

За інформацією видання, Путін санкціонував спецоперацію під час закритого засідання Ради національної безпеки РФ, яке відбулося 22 січня 2016 року. На зустрічі були присутні міністри та керівники розвідслужб.

"Вони погодилися з тим, що Білий дім Трампа допоможе забезпечити досягнення стратегічних цілей Москви, серед яких "соціальні заворушення" у США та послаблення позиції американського президента на переговорах", – зазначили журналісти.

Російським спецслужбам доручили знайти способи підтримати Трампа. За інформацією The Guardian, у звіті, який презентували на нараді, Трампа було названо найперспективнішим кандидатом.

У публікації зазначили, що у психологічному портреті Трампа, який було продемонстровано учасникам наради, його описано як "імпульсивну, психічно нестабільну і неврівноважену людину, яка має комплекс неповноцінності".

На думку британських журналістів, цей документ підтверджує те, що у Кремля є компромат на Трампа, який, можливо, дістали під час його неофіційних візитів до Росії.

The Guardian показала документи незалежним експертам, вони заявили, що документи "схожі на справжні".

На сайті Кремля 22 січня 2016 року було опубліковано повідомлення про нараду з постійними членами Ради безпеки.

"Поряд із поточними питаннями соціально-економічного внутрішньоросійського порядку денного відбулося детальне обговорення теми загострення внутрішньополітичної ситуації в Молдові. Під час наради також порушували тему ситуації на світових ринках", – зазначили в повідомленні.

Контекст:

Трамп став 45-м президентом США 2016 року, його суперницею була кандидатка від Демократичної партії Гілларі Клінтон. Каденція Трампа завершилася 20 січня 2021 року, коли на посаду вступив Джо Байден.

Під час передвиборчих дебатів тодішній кандидат у президенти Байден називав Трампа "маріонеткою Путіна" і звинувачував у небажанні говорити главі Кремля про "винагороду за голови американських солдатів" – The New York Times повідомляла, що РФ платила талібам за вбивства військовослужбовців із міжнародної коаліції, зокрема зі США. Також Трампа звинувачували в тому, що він вважав за краще повірити Путіну, а не американській розвідці, представники якої переконували, що Північна Корея може завдати по Америці удару балістичною ракетою.

У жовтні 2016 року влада США офіційно звинуватила Росію у зламі серверів американських партій, а також у втручанні в перебіг президентських виборів у країні. ЦРУ дійшло висновку, що Росія втручалася у вибори, щоб допомогти республіканцеві Трампу здобути перемогу. Росія ці звинувачення відкидала.

10 січня 2017 року американське видання Buzzfeed опублікувало доповідь про "компрометувальні факти" на Трампа. Ішлося про те, що інформації, яка міститься в доповіді, не підтвердили, а в самому звіті є фактичні помилки. У ньому наведено "конкретні, непідтверджені й неперевірені" повідомлення про контакти помічників Трампа з російськими оперативниками, а також інформацію про "статеві акти", зафіксовані росіянами. Сам Трамп назвав доповідь фейком і "тотальним політичним полюванням на відьом".

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що інформація про те, що Росія збирала компромат на Трампа, – "абсолютна вигадка".

За даними CNN, секретні документи, які надала американська розвідка президентові США Бараку Обамі й Трампу, містили інформацію про компромат російських спецслужб на Трампа, зокрема його особисті фінансові дані.

Спецпрокурор Роберт Мюллер із травня 2017 року до березня 2019-го розслідував імовірну змову оточення президента США з Кремлем і втручання РФ у американські вибори.

22 березня 2019 року стало відомо про завершення розслідування. 24 березня генпрокурор США Вільям Барр спрямував Конгресу лист, у якому було вказано, що розслідування, яке проводив Мюллер, не знайшло доказів свідомої змови Трампа і співробітників його передвиборчого штабу з Росією; також команда Мюллера, за словами Барра, не змогла довести, що президент США протидіяв правосуддю. Однак факту втручання Росії у вибори під сумнів не ставили. Трамп заявив, що доповідь повністю виправдовує його.